Ατρόμητος – Λεβαδειακός 1-0: Δεν αρκεί η αλλαγή προπονητή

Ο ανώτερος Ατρόμητος δεν αγχώθηκε ιδιαίτερα απέναντι στον Λεβαδειακό, νίκησε με 1-0 και «τσαλάκωσε» το ντεμπούτο του Γιάννη Πετράκη.

Ατρόμητος – Λεβαδειακός 1-0 και όλα ως είχαν στον πάτο της βαθμολογίας. Οι Περιστεριώτες ξεμπλόκαραν μετά από καιρό, πανηγύρισαν τρίποντο και κράτησαν τον αντίπαλό τους στον πάτο.

Η ομάδα του Κρις Κόουλμαν λόγους για να κοιτάει προς τα κάτω δεν έχει. Έστω κι έτσι ξεμακρύνθηκε ακόμη περισσότερο από τη ζώνη του υποβιβασμού και κράτησε ζωντανές τις όποιες ελπίδες έχει για είσοδο στα πλέι οφ. Ελάχιστες είναι αυτές πάντως.

Το βασικότερο για τον Ατρόμητο ήταν πως πήρε τρίποντο μετά από τέσσερα σερί ματς. Τότε είχε νικήσει τον Ιωνικό (2-0) και είχε κρατήσει για τελευταία φορά απαραβίαστη την εστία του. Θετική η εικόνα του Αγκιμπού Καμαρά, δημιούργησαν προβλήματα και οι Ροτάριου και Ρομπάιγ. Στα αρνητικά η αδυναμία των γηπεδούχων να τελειώσουν τις φάσεις που δημιούργησαν.

Κακός και στο ντεμπούτο του Γιάννη Πετράκη ο Λεβαδειακός. Επιθετικά ήταν εντελώς ακίνδυνος, αμυντικά δέχτηκε φάσεις και έτσι γνώρισε τέταρτη σερί ήττα Μέσα σε όλα έχασε και με αποβολή τον Βήχο, ο οποίος πήρε δύο κίτρινες με απόσταση ενός λεπτού!

Το ματς

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Ατρόμητος ήταν καλύτερος. Κυκλοφόρησε την μπάλα και στο 11′ έχασε την πρώτη πραγματική ευκαιρία του αγώνα, όταν ο Ρομπάιγ σούταρε και δεν βρήκε στόχο.

Οι Περιστεριώτες σταδιακά ανέβασαν την απόδοσή τους, είχαν στο 22′ μία ακόμη τελική με τον Ρομπάιγ και στο 27′ μία φάση με τον Κεσχρίντα. Τελικά το γκολ ήρθε στο 33′. Ο Γκονζάλες έβγαλε τη σέντρα και με κεφαλιά ο Ροτάριου άνοιξε το σκορ.

Η διαφορά των δύο ομάδων ήταν εμφανής με τους Βοιωτούς να μην μπορούν να ακολουθήσουν στα μαρκαρίσματα. Ξέφευγαν εύκολα οι αντίπαλοι μεσοεπιθετικοί και δημιούργησαν κάποιες ακόμη προϋποθέσεις για ευκαιρίες έως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Λεβαδειακός είχε περιοριστεί σε ρόλο κομπάρσου.

Αυτό δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο 45λεπτο. Ο Πετράκης έριξε στο ματς τον Σκβάρκα για να γίνει πιο επιθετική η ομάδα του, έβαλε και τον Βήχο και ο τελευταίος τον εξέθεσε. Αποβλήθηκε στο 58′ και αποχώρησε πρόωρα από τον αγωνιστικό χώρο. Μαζί του την πλήρωσε και ο Σκβάρκα που έγινε αλλαγή στην αλλαγή. Απόφαση που δεν έβγαζε νόημα, πάντως, αφού τουλάχιστον εκεινος ήταν φρέσκος και θα μπορούσε να τρέξει περισσότερο για να καλύψει τους χώρους που θα δημιουργούνταν με παίκτη λιγότερο.

Στη συνέχεια ο Αγκιμπού Καμαρά άρχισε να γίνεται πιο απειλητικός. Βρήκε διαδρόμους, είχε μία φάση στο 60′ και άλλη μία στο 77′. Ο Αφρικανός στο 83′ σημάδεψε το δεξί δοκάρι και στην επαναφορά ο Κιάρτασον έχασε μοναδική ευκαιρία. Κάπως έτσι το 1-0 διατηρήθηκε έως το τέλος, αν και η εικόνα του αγώνα ήταν για μεγαλύτερο σκορ. Σημαντικό ρόλο σε αυτό έπαιξαν και οι επεμβάσεις του πολύ καλού στο ντεμπούτο του Γκροφ.

Ατρόμητος – Λεβαδειακός 1-0

Σκόρερ: 33′ Ροτάριου

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Χατζηισαΐας, Στρούγγης, Αθανασίου, Έρλινγκμαρκ (76’ Οικονομίδης), Έντερ, Ροτάριου, Αγκιμπού, Ρομπάιγ (61’ Τζοβάρας), Τζαβίδας (50’ Κιάρτανσον).

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Γκροφ, Ντεντάκης, Τσάπρας, Παζ, Παναγιώτου (46’ Βήχος), Μεχία (46’ Σκβάρκα – 61’ Λιάγκας), Νίκας, Νταμπό, Γιαννιώτας (72’ Σαχπεκίδης), Βρακάς (80’ Σακό), Γερεμέγεφ.