Ατρόμητος – Παναθηναϊκός 0-2: Πρώτος στα πλέι οφ με σπουδαίο Ιωαννίδη

Διαβάστε πώς κύλησε η αναμέτρηση Ατρόμητος - Παναθηναϊκός που ανέδειξε ως πρωταγωνιστή τον Φώτη Ιωαννίδη

Ατρόμητος - Παναθηναϊκός 0-2: Πρώτος στα πλέι οφ με σπουδαίο Ιωαννίδη
Συντάκτης: Μάνος Ανδρουλάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Ατρόμητος – Παναθηναϊκός: Ο Φώτης Ιωαννίδης βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα και οδήγησε την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς στη νίκη με 2-0.

Το «τριφύλλι» εκμεταλλεύθηκε την ήττα της ΑΕΚ στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό και θα αρχίσει τα πλέι οφ της Super League από την 1η θέση.

Η αναμέτρηση σημαδεύτηκε από την εισβολή οπαδών των γηπεδούχων στο 10ο λεπτό, γεγονός που επέφερε περίπου ημίωρη διακοπή.

Η εικόνα του αγώνα Ατρόμητος – Παναθηναϊκός:

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο και δημιούργησε ευκαιρίες, όμως, δεν κατάφερε να σκοράρει.

Δύο φορές είχε τη δυνατότητα ο Ντάνιελ Μαντσίνι να βρει δίχτυα στο 31′, αλλά αρχικά ο Ανδρέας Γιαννιώτης απέκρουσε το κοντινό του σουτ και αμέσως μετά το πλασέ του πέρασε ψηλά άουτ.

Δώδεκα λεπτά αργότερα, ο Ιωαννίδης έστειλε προειδοποιητική βολή και ο Γιαννιώτης βρέθηκε σε ετοιμότητα, διώχνοντας την μπάλα.

Οι τελικές ήταν 6-3 υπέρ του Παναθηναϊκού, ο οποίος είχε και 61% κατοχή, ενώ τα κόρνερ ήταν 5-2 υπέρ του Ατρομήτου.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με γκολ. Ο Ιωαννίδης κινήθηκε παράλληλα με τη γραμμή της μεγάλης περιοχής, έπιασε ένα δυνατό σουτ και άνοιξε το σκορ. Και να σκεφτεί κανείς ότι ο Άντραζ Σπόραρ είχε αποτελέσει την επιλογή του Γιοβάνοβιτς για την ενδεκάδα, αλλά ας όψεται η ενόχληση που δεν υποχώρησε.

Μελανό σημείο για τον Παναθηναϊκό η αναγκαστική αλλαγή του Ζβόνιμιρ Σάρλια στο 59ο λεπτό, λίγο πριν ο Ιωαννίδης κερδίσει πέναλτι από τον Φάνη Μαυρομμάτη.

Το VAR βοήθησε τον διαιτητή Ευαγγέλου να υποδείξει την παράβαση και στο 63′ ο Ιωαννίδης ζευγάρωσε τα γκολ του, κλειδώνοντας επί της ουσίας τη νίκη των φιλοξενούμενων.

Ο Παναθηναϊκός είχε ακόμα μία ευκαιρία, συγκεκριμένα στο 84ο λεπτό, όταν το πλασέ του Κουρμπέλη πέρασε άουτ.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Μαυρομμάτης, Χατζησαΐας, Ντε Μποκ, Έντερ Γκονσάλες, Κουέν (79′ Φρίντγιονσον), Αγκιμπού Καμαρά, Κλωναρίδης (71′ Ροτάριου), Ρομπάιγ (71′ Τζοβάρας), Τζαβίδας (46′ Κιάρτανσον).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σάρλια (59′ Πούγγουρας), Μάγκνουσον, Χουάνκαρ (76′ Πούχατς), Πέρεθ (76′ Τσόκαϊ), Κουρμπέλης, Κλαϊνχάισλερ (68′ Τσέριν), Μαντσίνι, Παλάσιος, Ιωαννίδης (76′ Βέρμπιτς).