Bundesliga: «Παρέλαση» της Ντόρτμουντ – Διπλό από ημίχρονο για τη Μπάγερν στο Χόφενχαϊμ

Μπάγερν Μονάχου και Μπορούσια Ντόρτμουντ συνέχισαν με νίκες για την 11η αγωνιστική της Bundesliga.

Bundesliga: «Παρέλαση» της Ντόρτμουντ - Διπλό από ημίχρονο για τη Μπάγερν στο Χόφενχαϊμ
Συντάκτης: Χρήστος Μαγγίνας Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Γεμάτη από αγωνιστική δράση ήταν το σημερινό πιάτο της 11ης αγωνιστικής της Bundesliga, με τις Μπάγερν Μονάχου και Μπορούσια Ντόρτμουντ να συνεχίζουν νικηφόρα τη πορεία τους.

Ξεκινώντας από τη Μπάγερν Μονάχου, οι Βαυαροί ανέβηκαν έστω και προσωρινά στη πρώτη θέση του γερμανικού πρωταθλήματος, με την ομάδα του Νάγκελσμαν να βγάζει διπλό από ημίχρονο στο Χόφενχαϊμ.

Ειδικότερα, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό στο παιχνίδι, προηγούμενοι με δύο τέρματα στην ανάπαυλα, τα οποία σημείωσαν στο 17′ και στο 38΄, οι Μουσιάλα και Τσούπο Μοτίνγκ αντίστοιχα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπάγερν δεν έδειξε πως θέλει να ρισκάρει ιδιαιτέρως και αρκέστηκε στο 0-2, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ του αγώνα.

Bundesliga: «Παρέλαση» της Ντόρτμουντ κόντρα στη Στουτγκάρδη

Μια άνετη νίκη πανηγύρισε και η Μπορούσια Ντόρτμουντ, με τους Βεστφαλούς να επικρατούν της Στουτγκάρδης στο Signal Iduna Park με 5-0.

Η BVB εκμεταλλεύτηκαν πλήρως το δυναμικό τους ξεκίνημα στην αναμέτρηση και κατάφεραν να προηγούνται στο πρώτο ημίχρονο με 3-0, χάρη σε τέρματα των Μπέλιγχαμ, Σούλε και Τζιοβάνι Ρέινα.

Τα πράγματα γίναν ακόμη πιο εύκολα για τους γηπεδούχους, όταν στο 53′ ο Μπέλιγχαμ έπειτα από ασίστ του Σλότερμπεκ διπλασίασε τα τέρματα του στο παιχνίδι.

Η συνέχεια της αναμέτρησης έφερε την BVB να πιέζει την Στουτγκάρδη και να φτάνει στο πέμπτο της τέρμα με δράστη τον Μουκοκό που εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Ράφαελ Γκερέιρο. Το σκορ παρέμεινε έως το τέλος με την ομάδα του Τέρζιτς να πετυχαίνει μια άκρως σημαντική νίκη.

Όσον αφορά τους φιλοξενούμενους, βασικός αγωνίστηκε για όλη την αναμέτρηση, ο Κωνσταντίνος Μαυροπάνος ενώ ως αλλαγή στο 62′ πέρασε στον αγώνα, ο Περέα.

Τα έως τώρα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής

Παρασκευή 21 Οκτωβρίου

Μάιντς – Κολωνία 5-0 (11′ Ίνγκβαρτσεν, 35′ Κορ, 40′ Σταχ, 73′ Άαρον, 83′ Ονισίβο)

Σάββατο 22 Οκτωβρίου

Μπορούσια Ντόρτμουντ – Στουτγκάρδη 5-0 ( 2′, 53′ Μπέλιγχαμ, 13′ Σούλε, 44′ Ρέινα, 72′ Μουκοκό)

Μπάγερ Λεβερκούζεν – Βόλφσμπουργκ 2-2 (17′ Ντιαμπί, 75′ Φριμπόνγκ – 28΄ αυτ. Άντριχ, 54′ πεν. Άρνολντ)

Φράιμπουργκ – Βέρντερ Βρέμης 2-0 (56′ Κιούμπλερ, 80′ πεν. Γκρίφο)

Χόφενχαϊμ – Μπάγερν Μονάχου 0-2 (17′ Μουσιάλα, 38′ Τσούπο Μοτίνγκ)

Άουγκσμπουργκ – Λειψία 3-3 (34′ Μπερίσα, 51′ Ντεμίροβιτς, 64΄ Βάργκας – 72′ Σίλβα, 89′ Ενκουκού, 90′ Ράμος)

Γκλάντμπαχ – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 19:30