CHAMPIONS LEAGUE

Μπαρτσελόνα-Λιόν 5-1: Κι ύστερα ήρθε ο Μέσι…

Οι «μπλαουγκράνα» έκαμψαν εύκολα την αντίσταση της γαλλικής ομάδας

Συντάκτης: Sportime Team Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Η Μπαρτσελόνα επιβλήθηκε 5-1 της Λιόν στη ρεβάνς του «Καμπ Νόου» και αποτελεί τη μοναδική εκπρόσωπο της Ισπανίας στα προημιτελικά.

Οι «μπλαουγκράνα» δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες στο α’ ημίχρονο και απέβαλαν το σενάριο της παράτασης στο 18’.

Ο Τζέισον Ντεναγέρ ανέτρεψε τον Λουίς Σουάρες, ο διαιτητής έκανε χρήση του VAR και ο Λιονέλ Μέσι ευστόχησε σε πέναλτι.

Η Λιόν είχε καλές στιγμές στο 0-0 και μετά το 1-0, όμως ο τραυματισμός του Άντονι Λόπες την αποδυνάμωσε πλήρως.

Τρία λεπτά νωρίτερα, στο 31’, ο Σουάρες είχε δώσει έτοιμο γκολ στον Φιλίπε Κουτίνιο, ο οποίος διπλασίασε το προβάδισμα της Μπαρτσελόνα.

Με 14-4 τελικές και 6-0 προς την εστία, το 2-0 ήταν δίκαιο.

Η Λιόν δεν είχε σκοράρει μόνο σε έναν από τους τελευταίους εννέα εκτός έδρας αγώνες στη διοργάνωση και στη Βαρκελώνη συνέχισε την παράδοση.

Ο Λουκάς Τουσάρ μείωσε στο 58′ και οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με ισοφάριση, όμως ο Μέσι ανέλαβε δράση.

Γκολ στο 78′, ασίστ στο 81′ και το 86′, σε μια βραδιά-απάντηση στον Κριστιάνο Ρονάλντο.

Οι Ζεράρδ Πικέ και Ουσμάν Ντεμπελέ ήταν οι παίκτες που διαμόρφωσαν το τελικό 5-1.

Αυτό ήταν το 31ο ματς που ο Μέσι που σημειώνει δύο ή περισσότερα γκολ στη διοργάνωση

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Ερνέστο Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν, Σέρτζι (83′ Σεμέντο), Πικέ, Λανγκλέ, Άλμπα, Ράκιτιτς, Αρτούρ (74′ Βιντάλ), Μπουσκέτς, Κουτίνιο (70′ Ο. Ντεμπελέ), Μέσι, Σουάρες.

ΛΙΟΝ (Μπρουνό Ζενεζιό): Λόπες (34′ Γκοργκλέν), Ντιμπουά, Ντεναγέρ, Μαρσέλο, Μάρσαλ, Μεντί (77′ Κορνέ), Τουσάρ, Φεκίρ, Εντομπελέ, Ντεμπελέ, Ντεπάι (73′ Τραορέ).