CHAMPIONS LEAGUE

Champions League: Δια πυρός και σιδήρου η Αταλάντα, «τεσσάρα» η Ζενίτ (vids)

Στη δεύτερη αγωνιστική ημέρα στο Champions League η Αταλάνταπ πέτυχε με τον Πεσίνα μια πύρρειο νίκη, ενώ η Ζενίτ έκανε ό,τι ήθελε κόντρα στη Μάλμε

Champions League: Δια πυρός και σιδήρου η Αταλάντα, «τριάρα» η Ζενίτ (vids)
Συντάκτης: Σπύρος Γιαννόπουλος Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Με το πρώτο γκολ του Ματέο Πεσίνα στο Champions League, η Αταλάντα πήρε μια οριακή νίκη επί της Γιουνγκ Μπόις (1-0), ενώ την ίδια ώρα η Ζενίτ έκανε… πάρτι απέναντι στη Μάλμε (4-0).

Οι «μπεργκαμάσκι» έπεσαν σε έναν εκπληκτικό τερματοφύλακα, τον Νταβίντ Φον Μπάλμοος, ο οποίος κράτησε τους Ελβετούς στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος μέχρι τέλους. Ωστόσο, ο πορτιέρε των φιλοξενούμενων δεν μπόρεσε να κάνει κάτι στο γκολ του Ματέο Πεσίνα.

Ο μέσος της Αταλάντα έγινε ο πρώτος Ιταλός σκόρερ της ομάδας στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση. Στο 68΄ βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο την κατάλληλη στιγμή, για να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα έπειτα από παλικαρίσια προσπάθεια του Ντουβάν Σαπάτα.

Το 1-0 παρέμεινε μέχρι το φινάλε και το τελικό σφύριγμα βρήκε το σύνολο του Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι με τη πρώτη φετινή νίκη στο Champions League να ανεβαίνει στην κορυφή του ομίλου με τέσσερις βαθμούς, αφήνοντας τη Γιουνγκ Μπόις στους τρεις.

Την ίδια ώρα στην Αγία Πετρούπολη, η Ζενίτ έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στη Μάλμε του Μπρόρσον. Ο Κλαουντίνιο έδωσε στο 9ο λεπτό το προβάδισμα στους Ρώσους, ενώ στο 49΄ ο Κουζιάεφ με όμορφη κεφαλιά σημείωσε το 2-0.

Το νερό είχε μπει στ’αυλάκι για τους γηπεδούχους. Τα πράγματα απλοποιήθηκαν στο 55΄ λεπτό, όταν ο Αχμέντχαοτζιτς πήρε κόκκινη κάρτα. Οι Σουηδοί δεν μπορούσαν να κάνουν πολλά με αριθμητικό μειονέκτημα και στο 83΄ ο Σουτόρμιν και στο 90′ ο Βέντελ διαμόρφωσαν ο τελικό 4-0 στη διαφαινόμενη μάχη για την τρίτη θέση στον όμιλο, μιας και Γιουβέντους-Τσέλσι έχουν τον πρώτο λόγο για την πρόκριση.