CHAMPIONS LEAGUE

Champions League: Λίβερπουλ – εξπρές καρφί για τελικό!

Champions League: Η Λίβερπουλ έκανε τα δύσκολα εύκολα στο «Άνφιλντ» κόντρα στη Βιγιαρεάλ (2-0) και τελικώς πήρε σαφές προβάδισμα πρόκρισης στο τελικό του Παρισιού

Champions League: Ο Μανέ κάνει το 2-0 επί της Βιγιαρεάλ και δίνει σαφές προβάδισμα πρόκρισης
Συντάκτης: Σπύρος Γιαννόπουλος Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Champions League: Δύο λεπτά αρκούσαν στη Λίβερπουλ για να πάρει προβάδισμα πρόκρισης επί της Βιγιαρεάλ ενόψει της ρεβάνς.

Μια κυνική Λίβερπουλ στο δεύτερο ημίχρονο έκανε τα απολύτως απαραίτητα απέναντι στους Ισπανούς μαχητές του Έμερι και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του Παρισιού. Το αυτογκόλ του Εστουπινιάν και το τέρμα του Μανέ έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των «ρεντς», σε ένα ματς που ο Κώστας Τσιμίκας ήταν εκτός αποστολής.

Champions League: Ρεκόρ σουτ χωρίς αντίκρισμα

Ο Ουνάι Έμερι παρέταξε τη Βιγιαρεάλ με το κλασικό πλέον 4-4-2, δίνοντας την ελευθερία στους Τσουκουέζε και Ντανζούμα να κινούνται στον χώρο, έτοιμοι για αντεπίθεση.

Ωστόσο, οι «ρεντς» του Γιούργκεν Κλοπ ήταν εξίσου καλά στημένοι με το 4-3-3 και δεν επέτρεψαν σε κανένα σημείο στο πρώτο ημίχρονο στους Ισπανούς να γίνουν  απειλητικοί.

Όσο κυλούσαν τα λεπτά, το «κίτρινο υποβρύχιο» άφηνε χώρο για σουτ στους γηπεδούχους έξω από την περιοχή του. Δώδεκα σουτ επιχείρησαν στο πρώτο μέρος οι Βρετανοί, κανένα δεν κατέληξε στα δίχτυα.

Επίδοση ρεκόρ για μια ομάδα σε ημιτελικά στη διοργάνωση από τη σεζόν 2003-2004.

Κορυφαία στιγμή για τη Λίβερπουλ, ο «κεραυνός» του Αλκάνταρα στο 410 λεπτό, ο οποίος τράνταξε τη συμβολή των δοκών του Ρούγι.

Το 0-0 ως αποτέλεσμα ημιχρόνου διαμόρφωσε μια δύσκολη κατάσταση και οι γηπεδούχοι έπρεπε να αντιδράσουν.

Γύρισε ο «κόκκινος διακόπτης»

Κι όχι μόνο αντέδρασαν οι «ρεντς», αλλά το έκαναν και σε χρόνο dt. Για την ακρίβεια ο διακόπτης γύρισε και η ομάδα του Κλοπ έκανε ό,τι δεν μπορούσε στο πρώτο μέρος: Να πατήσει περιοχή

Βέβαια, έπρεπε η τύχη να την ευνοήσει, καθώς στο 53ο λεπτό, η σέντρα – σουτ του Χέντερσον προσέκρουσε στο πόδι του Εστουπινιάν, άλλαξε πορεία και δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Χερόνιμο Ρούγι.

Ωστόσο, δύο λεπτά μετά, οι Άγγλοι έδειξαν γιατί βρίσκονται για 12η φορά στα ημιτελικά του UEFA Champions League.

Ο Σαλάχ, σε μια φάση που ξεκίνησε από το δεξί φτερό των Άγγλων, βρέθηκε έξω από την περιοχή, έκοψε σαν βούτυρο την άμυνα της Βιγιαρεάλ περνώντας την πάσα κάτω από τα πόδια του Πάου Τόρες και ο Σαντιό Μανέ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους.

Ο Σενεγαλέζος ισοφάρισε έτσι με τα 14 γκολ σε νοκ-άουτ φάση την επίδοση του Ντιντιέ Ντρογκμπά στον θεσμό.

Από εκεί και πέρα, οι δύο προπονητές έκαναν τις κινήσεις τους. Ο Κλοπ για να διατηρήσει το προβάδισμα και ο Έμερι για να κάνει πιο επιθετικούς τους φιλοξενούμενους.

Στο 68΄, ο Ρούγι έκανε μεγάλη απόκρουση στο σουτ του Βαν Ντάικ από τα 30 μέτρα, κρατώντας το 2-0.

Τα υπόλοιπα λεπτά κύλησαν δίχως ανησυχία για τους Άγγλους.