Champions League: Ματσάρα στη Βαλένθια, σπουδαία νίκη η Ζενίτ (vids)

Champions League
Συντάκτης: Sportime Team Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Με δύο συναρπαστικές αναμετρήσεις άνοιξε την Τετάρτη η 5η αγωνιστική του Champions League.

Βαλένθια και Τσέλσι αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι.

Χωρίς να υπάρξει νικητής λοιπόν η αναμέτρηση στπο Μεστάγια, πράγμα που δίνει ακόμη μεγαλύτερο ενδιαφέρον στον συγκεκριμένο όμιλο.

Όλα είναι ανοιχτά σε ό,τι αφορά την υπόθεση πρόκριση και παραμένουν έτσι μετά το 90λεπτο στην Ισπανία.

Στο 40′ η σέντρα που έγινε από δεξιά έπιασε στον ύπνο την άμυνα της Τσέλσι και ο Σολέρ από κοντά έκανε το 1-0.

Δευτερόλεπτα μετά όμως, ο Κόβατσιτς με σουτ εκτός περιοχής βρήκε δίχτυα και έφερε το ματς στα ίσα.

Στο 50′ ο Ζουμά βρήκε τον Πούλισικ κι αυτός κοντά έκανε το 1-2.

Στο 63′ ο Γκαγιά ανατράπηκε και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο Κέπα, όμως, απέκρουσε την εκτέλεση του Ζορζίνιο και κράτησε το 1-2, το οποίο παρέμεινε ως το 82′.

Εκεί, ήρθε η σέντρα του Βας που έγινε… γκολ τελικά, αφού η μπάλα πήγε δοκάρι και δίχτυα, για το 2-2 και στις καθυστερήσεις ο Μορένο είχε τεράστια ευκαιρία από κοντά για να δώσει τη νίκη στη Βαλένθια.

Δεν το έκανε όμως και όλα παραμένουν ανοιχτά στον όμιλο, με τους Ισπανούς να υπερτερούν των Αγγλων σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Βαλένθια: Σίλεσεν, Κόστα (67′ Γκαμεϊρό), Γκαράι, Παουλίστα, Γκαγιά, Τόρες (74′ Κοκλέν), Παρέχο, Βας, Σολέρ (78′ Λι Κανγκ-Ιν), Μορένο, Γκόμες.

Τσέλσι: Κέπα, Τζέιμς, Κρίστενσεν, Ζουμά, Αθπιλικουέτα, Καντέ, Ζορζίνιο (72′ Εμερσον), Κόβατσιτς, Γουίλιαν (80′ Μάουντ), Αμπραχαμ (45′ Μπατσουαγί), Πούλισικ.

Στο άλλο ματς, η Ζενίτ επικράτησε με 2-0 της Λυών, την έπιασε στην 2η θέση του ομίλου και κρατάει τις τύχες της πρόκρισης στα χέρια της την τελευταία αγωνιστική στη Λισαβόνα.

Ο συνήθης ύποπτος Άρτεμ Τζιούμπα άνοιξε το σκορ για τη Ζενίτ στο 42′ με δυναμική κεφαλιά από κόρνερ και τα πράγματα ξεκαθάρισαν στο 84′, όταν ο Οζντόεφ εκτέλεσε έξω από την περιοχή, το σουτ του κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα.

Ζενίτ (Σέμακ): Κερζακόβ, Καραβάεβ, Ιβάνοβιτς, Ρακίτσκι, Ντριούσι (81΄Ζιρκόφ), Κουζιάεβ, Οζντόεβ, Μπάριος, Σάντος, Τζιούμπα, Αζμούν.

Λυών (Γκαρσιά): Λόπες, Μαρκάλ (58′ Κονέ), Ντεναγέρ, Άντερσεν, Μαρσέλο, Ντουμπουά, Κορνέ (74′ Τσερκί), Τουσάρ, Ρεΐν-Αντελαΐδ, Τραορέ, Ντεμπελέ.

Champions League: Αναλυτικά το πρόγραμμα της ημέρας