Copa America: Πάει για το back to back η Αργεντινή! (vid)

Η Αργεντινή εξασφάλισε την παρουσία της στον μεγάλο τελικό του φετινού Copa America, έχοντας την ευκαιρία για διατήρηση των σκήπτρων

Την πρόκρισή της στον τελικό του Copa America πανηγύρισε η Αργεντινή, η οποία επικράτησε με 2-0 του Καναδά για τα ημιτελικά της διοργάνωσης και περιμένει πλέον το παιχνίδι ανάμεσα στην Κολομβία και την Ουρουγουάη για να μάθει ποιος θα είναι ο αντίπαλός της.

Η «αλμπισελέστε» πήρε το προβάδισμα στο 23ο λεπτό με τον Άλβαρες, ο οποίος βγήκε σε τετ-α-τετ με τον Κρεπό έπειτα από υπέροχη μπαλιά του Ντε Πολ και πλάσαρε ψύχραιμα τον Καναδό γκολκίπερ για το 1-0.

Ο Μέσι έκανε το 2-0 στο 51ο λεπτό έπειτα από σουτ του Φερνάντες κι έγραψε ιστορία, καθώς έφτασε τα 109 γκολ και έγινε ο δεύτερος σκόρερ στην ιστορία των Εθνικών ομάδων με 109, πίσω μόνο από τον Κριστιάνο Ρονάλντο που έχει 130.

Παράλληλα, ο φορ της Ίντερ Μαϊάμι βρήκε δίχτυα για έκτο Copa America (2007, 2015, 2016, 2019, 2021, 2024) και ισοφάρισε το ρεκόρ του Βραζιλιάνου, Ζιζίνιο, από το 1957.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Copa America: Πάει για το back to back η Αργεντινή! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.