Copa America: Πρόκριση-θρίλερ στα πέναλτι με ήρωα Εμιλιάνο Μαρτίνες για την Αργεντινή! (vid)

Η Αργεντινή τα... χρειάστηκε κόντρα στο Εκουαδόρ, ωστόσο με πρωταγωνιστή τον Εμιλιάνο Μαρτίνες, προκρίθηκε στο ημιτελικά του Copa America

Συντάκτης: Βαγγέλης Λάσκαρης Χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό

Έπαιξε με την φωτιά, όμως τελικά δεν… κάηκε η Αργεντινή κόντρα στο Εκουαδόρ, καθώς επικρατώντας με 4-2 στην διαδικασία των πέναλτι, παίρνοντας την πρόκριση για τα ημιτελικά του Copa America.

Η «αλμπισελέστε» προηγήθηκε στο 35ο λεπτό με την κεφαλιά του Λισάντρο Μαρτίνες, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λιονέλ Μέσι.

Oι τυπικά φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση, όταν στο 62ο λεπτό ο Ενέρ Βαλένσια εκτέλεσε πέναλτι, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι.

Παρόλα αυτά, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και έτσι στο 90+2′ ο Ροντρίγκες με κεφαλιά νίκησε τον Μαρτίνες και «έγραψε» το 1-1.

Έτσι, η πρόκριση κρίθηκε στη «ρώσικη ρουλέτα», με τον Λιονέλ Μέσι να αστοχεί και τον Εμιλιάνο Μαρτίνες να αναλαμβάνει δράση

Ο τερματοφύλακς της Άστον Βίλα απέκρουσε δύο πέναλτι και με αυτόν τον τρόπο η «αλμπισελέστε» πέρασε τα ημιτελικά του θεσμού.