Δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε ο ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα τον Πανσερραϊκό

Ο ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε αλλά επικράτησε με 3-2 του Πανσερραϊκού στην πρεμιέρα της Super League.

Συντάκτης: Μάριος Σταμπουλής Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-2 του Πανσερραϊκού στην πρεμιέρα της Super League, με τον Στέφαν Σβαμπ να πετυχαίνει δύο τέρματα για την ομάδα του.

Ο Αυστριακός ευστόχησε δύο φορές από το σημείο του πέναλτι, ενώ και ο Οζντόεφ έγραψε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ. Μπετανκόρ και Σαλαζάρ ήταν αυτοί που σκόραραν για τους φιλοξενούμενους.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου προχώρησε σε αρκετές αλλαγές στο αρχικό σχήμα, αφού διατήρησε μόλις τέσσερις παίκτες σε σχέση με το ματς κόντρα στη Μάλμε. Τσιφτσής και Τσάλοφ πήραν για πρώτη φορά φανέλα βασικών, ενώ στο αρχικό σχήμα επέστρεψε και ο Νάσμπεργκ.

Οι «ασπρόμαυροι» φάνηκαν επηρεασμένοι από τον αποκλεισμό από τα προκριματικά του Champions League, αφού δεν πατούσαν καλά στον αγωνιστικό χώρο, παρά το γεγονός πως είχαν την κατοχή.

Το ματς δεν είχε καλό ρυθμό, με τον Πανσερραϊκό να καταφέρνει να ανοίξει το γκολ με πέναλτι του Μπετανκόρ. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να απαντήσουν με τον ίδιο ακριβώς τρόπο τέσσερα λεπτά αργότερα, με τον Σβαμπ να πετυχαίνει το πρώτο γκολ του Δικεφάλου στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο ρυθμός του αγώνα ήταν ελαφρώς βελτιωμένος, με τους παίκτες των δύο ομάδων να ψάχνουν τον τρόπο να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα, δημιουργώντας μάλιστα και κάποιες καλές ευκαιρίες, μετρώντας από ένα δοκάρι, του Τσάλοφ και του Τομάς από την άλλη πλευρά.

Οι «ασπρόμαυροι» κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή, με τον Οζντόεφ να είναι αυτός που στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έστειλε στα δίχτυα τη μπάλα.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 8(4) τελικές για τον ΠΑΟΚ και 5(2) για την ομάδα των Σερρών, χαρακτηριστικό της ισορροπίας που υπήρχε, ενώ η κατοχή ήταν στο 67%-33%.

Βελτιωμένος ο ΠΑΟΚ, πήγε να τον «πληγώσει» ο Πανσερραϊκός στο φινάλε

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν δίχτυα με το… καλησπέρα, αφού ο Σαλαζάρ εκμεταλλεύτηκε νέα αδράνεια της άμυνας του Δικεφάλου και έκανε το 2-2 στο 49′.

Από εκείνο το σημείο, οι «ασπρόμαυροι» πάτησαν… γκάζι, είχαν δοκάρι με τον Ράφα Σοάρες, ενώ ο Σβαμπ με νέα εκτέλεση πέναλτι έβαλε ξανά την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Χαρακτηριστικό είναι πως στα πρώτα 20 λεπτά του δευτέρου μέρους, οι «ασπρόμαυροι» μετρούσαν 8(3) τελικές, όσες δηλαδή σε όλο το πρώτο ημίχρονο.

Ο ρυθμός έπεσε στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης, με τις τελικές να είναι ελάχιστες από τις δύο πλευρές. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για το γκολ της ισοφάρισης στα τελευταία λεπτά, χωρίς όμως επιτυχία.

Το 3-2 ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, με τον πρωταθλητή ΠΑΟΚ να παίρνει τους πρώτους τρεις βαθμούς στη νέα σεζόν.

Γκολ: Σβαμπ 35’, Οζντόεφ 45’+3, Σβαμπ 61’ / Μπετανκόρ 31’, Σαλαζάρ 49’

ΠΑΟΚ: Τσιφτσής, Ράφα, Νάσμπεργκ, Κεντζιόρα, Βιεϊρίνια (Σάστρε 46’), Σβαμπ (Θυμιάνης 89’), Οζντόεφ (Καμαρά 71’), Αντρίγια, Μουργκ (Ντεσπόντοφ 77’), Κωνσταντέλιας, Τσάλοφ (Τισουντάλι 71’).

Πανσερραϊκός: Γκουγκεσασβίλι, Δεληγιαννίδης, Μπέργκστρομ, Πεταυράκης, Χαντάκιας (Καρασαλίδης 62’), Στάικος (Πέρουτσι 80’), Λιάσος (Καπτούμ 80’), Σάλαζαρ, Χατζηστραβός (Μασκανάκης 13’, Γκίγκιτς 80’), Τόμας, Μπέτανκορ.