Έλληνες του Εξωτερικού: Σκόραραν οι Λημνιός και Κιομουρτζόγλου

Οι Έλληνες του Εξωτερικού έδωσαν δυναμικό «παρών» στην Eredivisie

Έλληνες του Εξωτερικού: O Λημνιός ανοίγει το σκορ απέναντι στη Τσβόλε
Συντάκτης: Σπύρος Γιαννόπουλος Χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό

Έλληνες του Εξωτερικού: Ο Ορέστης Κιομουρτζόγλου πέτυχε το γκολ που χάρισε τη νίκη στην ομάδα του και ο Δημήτρης Λημνιός άνοιξε το δρόμο για ένα «διπλό».

Ο πρώην άσος του ΠΑΟΚ συνεχίζει να διαπρέπει με τη φανέλα της Τβέντε. Στο 15ο λεπτό της εκτός έδρας αναμέτρησης με την Τσβόλε, ο Δημήτρης Λημνιός άνοιξε το σκορ με μια πανέμορφη ενέργεια.

Στο ημίχρονο, οι «κόκκινοι» προηγούνται ήδη με 0-2 και ο Έλληνας ακραίος διεκδικεί το βραβείο του κορυφαίου της αναμέτρησης. Εξάλλου, από τα πόδια του ξεκινούν πολλές επιθετικές προσπάθειες των φιλοξενούμενων.

Ωστόσο, ο Λημνιός δεν ήταν ο μόνος από τους Έλληνες του Εξωτερικού που σκόραραν σε αυτή την αγωνιστική της Eredivisie. Υπήρχε αρκετά δυναμική «γαλανόλευκη» παρουσία.

Ο Ορέστης Κιομουρτζόγλου έβαλε κι αυτός το όνομά του στη λίστα των σκόρερ του Σαββατοκύριακου. Μάλιστα, ο Ελληνογερμανός σέντερ μπακ ήταν εκείνος που πέτυχε το 3-2 για να χαρίσει τελικώς τη νίκη στη Χέρακλες κόντρα στην Χρόνινγκεν (4-2).

Βασικός ήταν και ο Βαγγέλης Παυλίδης, στο ματς της Άλκμααρ με τη Βίλεμ (4-1). Ο Έλληνας επιθετικός δεν σκόραρε, αλλά ήταν ιδιαίτερα κινητικός ανοίγοντας χώρους για τους συμπαίκτες του.