ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Κυριακόπουλος: Έβαλε γκολάρα αλλά κορυφή η Αταλάντα (vid)

Με τρομερό γκολ ο Γιώργος Κυριακόπουλος προσπάθησε να φρενάρει για δεύτερη αγωνιστική σερί την Αταλάντα δίχως επιτυχία.

Ο Κυριακόπουλος πανηγυρίζει
Συντάκτης: Λευτέρης Παυλίδης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Δεν σκοράρει τόσο συχνά, αλλά όταν το κάνει, μπορεί να σε αφήσει άφωνο με το αριστερό του. Ο Γιώργος Κυριακόπουλος τα κατάφερε το Σάββατο (15/10) βάζοντας μία γκολάρα κόντρα στην Αταλάντα.

Αυτή, πάντως δεν ήταν αρκετή για να χαρίσει έστω και τον βαθμό στη Σασουόλο. Αν και προηγήθηκε, τελικά έχασε η ομάδα του Έλληνα αριστερού μπακ. Με τρομερό σου στην κίνηση ο Κυριακόπουλος έκανε το 0-1 στο 41′ από την ασίστ του Ντ’Αντρέα, αλλά στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου ο Πάσαλιτς ισοφάρισε. Αυτό ήταν το κλειδί για να γίνει η ανατροπή.

Κομβικό και το χρονικό σημείο του 2-1. Αυτό έγινε ακριβώς με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Λούκμαν έφερε τούμπα το ματς, οι μπεργκαμάσκι κράτησαν στη συνέχεια το υπέρ τους προβάδισμα και έτσι επέστρεψαν στις νίκες. Ανέβηκαν, μάλιστα, και στην κορυφή της Serie A με αυτό τον τρόπο έχοντας ματς περισσότερο.

Νωρίτερα η Γιουβέντους είχε επικρατήσει με 1-0 της Τορίνο στο τοπικό ντέρμπι. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Βλάχοβιτς στο 74′. Η προβληματική εικόνα των «μπιανκονέρι» δεν έχει σταματήσει, αλλά τουλάχιστον πήραν ένα τρίποντο που το είχαν μεγάλη ανάγκη.