Λίβερπουλ: Δύο γκολ με συμμετοχή του Τσιμίκα (vds)

Ο Κώστας Τσιμίκας έπαιξε ρόλο και στα δύο γκολ της Λίβερπουλ κόντρα στη Νόριτς.

Οι πανηγυρισμοί των παικτών της Λίβερπουλ
Συντάκτης: Αντώνης Τσιράκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Στα καλύτερά του βρίσκεται ο Κώστας Τσιμίκας αυτό τον καιρό. Ο πρώτος τίτλος με τη Λίβερπουλ ήρθε πρόσφατα με την κατάκτηση του League Cup. Λίγες μέρες μετά και η φανέλα βασικού στο ματς Κυπέλλου με τη Νόριτς.

Ο «Τσίμι» ξεκίνησε, η ομάδα του έκλεισε το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη με 2-0 και σε αυτά τα γκολ συμμετοχή είχε και ο Έλληνας διεθνής αριστερός μπακ. Από δική του πάσα μπήκε η μπάλα στην περιοχή στο 1-0 και στη συνέχεια συνδυάστηκαν ωραία οι Οριγκί και Μιναμίνο.

Η Λίβερπουλ κυκλοφόρησε ωραία την μπάλα, ο Τζόουνς έδωσε στον Τσιμίκα και εκείνος τροφοδότησε σε πλεονεκτική θέση τον Οριγκί. Θα μπορούσε να εκτελέσει ο Βέλγος, αλλά προτίμησε να τη σπάσει έξυπνα στον Μιναμίνο. Ο Ιάπωνας βρήκε δίχτυα και συνέχισε έτσι να σκοράρει στα Κύπελλα. Υπενθυμίζεται πως αυτός ήταν ο πρώτος σκόρερ των «ρενς» στο League Cup.

Μετά από 12 λεπτά ο Μιναμίνο έβαλε ένα ακόμη γκολ. Το τελείωμά του αυτή τη φορά ήταν πιο εντυπωσιακό. Ο Τσιμίκας είχε παίξει και πάλι τον δικό του ρόλο. Εκείνος εκτέλεσε το κόρνερ που είχε κερδίσει η ομάδα του. Ο Γκίμπσον πήρε την κεφαλιά αλλά χωρίς να καταφέρει να απομακρύνει όπως θα ήθελε και στη συνέχεια της φάσης ο Μιναμίνο με έναν κεραυνό δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Κρουλ.