Εθνική Ελλάδας: Η βαθμολογία του ομίλου μετά την ήττα από την Ολλανδία

Πώς διαμορφώθηκαν τα δεδομένα στον όμιλο της Εθνικής Ελλάδας μετά την ήττα της από την Ολλανδία.

Εθνική Ελλάδας: Η βαθμολογία του ομίλου
Συντάκτης: Λευτέρης Παυλίδης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Η Εθνική Ελλάδας έχασε παρουσιάστηκε αγνώριστη στην Ολλανδία με αποτέλεσμα να χάσει από τους «οράνιε» με χαρακτηριστική ευκολία.

Κάκιστη ήταν η «γαλανόλευκη» για ένα ημίχρονο. Οι διεθνείς δεν μπήκαν στο γήπεδο, ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε τίποτα για να βοηθήσει και το αποτέλεσμα ήταν το εμφατικό 3-0. Το σκορ θα ήταν και μεγαλύτερο αν δεν «έκοβαν» οι γηπεδούχοι στο δεύτερο 45λεπτο.

Εκεί έκαναν διαχείριση και κάπως έτσι δεν ξέφυγε τελείως η κατάσταση. Η Εθνική Ελλάδας έμοιαζε για ένα ημίχρονο με σάκο του μποξ. Όχι μόνο έχασε σε ένα σημαντικό παιχνίδι, αλλά αυτό το 3-0 αργότερα ίσως παίξει ρόλο. Οι διαφορές τερμάτων μετρούν σε αυτό το επίπεδο.

Με αυτή τη νίκη η Ολλανδία έπιασε την Ελλάδα στους έξι βαθμούς έχοντας και ματς λιγότερο! Η ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν, μάλιστα, είναι από πάνω στη ισοβαθμία μετά από αυτή τη νίκη της.

Από εκεί και πέρα, η Γαλλία συνεχίζει ακάθεκτη. Έκανε το 5×5 χωρίς να δεχτεί γκολ. Νίκησε με 2-0 και την Ιρλανδία εντός και πρακτικά εξασφάλισε τη συμμετοχή της στο Euro 2024. Όχι ότι υπήρχε αμφιβολία επ’ αυτού.