Εθνική Ελλάδας: Ιωαννίδης και Κουλιεράκης βρήκαν δίχτυα (vid)

Ιωαννίδης και Κουλιεράκης έβαλαν τα πρώτα γκολ για την Εθνική Ελλάδας στην εποχή του Ιβάν Γιοβάνοβιτς.

Συντάκτης: Λευτέρης Παυλίδης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Δεν εντυπωσίασε η Εθνική Ελλάδας στο πρώτο ημίχρονο με τη Φινλανδία, αλλά πέτυχε αυτό που ήθελε. Να πάρει, δηλαδή, ένα σημαντικό προβάδισμα.

Σε ένα παιχνίδι που δεν είχε πολλές φάσεις η «γαλανόλευκη» ήταν αποτελεσματική. Στο 23′ ο έμπειρος Χραντέτσκι έκανε μεγάλη γκέλα. Έχασε το κοντρόλ και ο Ιωαννίδης ήταν εκεί που έπρεπε.

Ο Έλληνας φορ πιέζει πάντα και αυτή τη φορά η μπάλα τον δικαίωσε. Έκλεψε, την τσίμπησε ντριμπλάροντας τον Φινλανδό τερματοφύλακα και σε κενή εστία άνοιξε το σκορ.

Θα έλεγε κανείς πως ήταν και καρμικό το πρώτο γκολ στην εποχή του Ιβάν Γιοβάνοβιτς να το βάλει ο Ιωαννίδης. Γνωστό ότι οι δυο τους έχουν εξαιρετική σχέση από τη συνύπαρξή τους στον Παναθηναϊκό. Με τα καλύτερα λόγια μιλάει ο ένας για τον άλλον.

Το δεύτερο γκολ για την Εθνική Ελλάδας το πέτυχε ο Κουλιεράκης. Ο Χανιώτης στόπερ ήταν μία από τις εκπλήξεις του Σέρβου τεχνικού. Τον ξεκίνησε βασικό και εκείνος τον δικαίωσε.

Σε μία φάση που η «γαλανόλευκη» είχε πολύ καλή ανάπτυξη, η μπάλα πήγε από τον Ιωαννίδη στον Τσιμίκα. Εκείνος έκανε την κατάλληλη στιγμή το γύρισμα και ο Κουλιεράκης με τελείωμα επιθετικού ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0. Ο τρόπος με το οποίο άλλαξαν οι διεθνείς την μπάλα ήταν υποδειγματικός. Μακράν η καλύτερη φάση μας σε όλο το πρώτο ημίχρονο.