ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ

Αγγλία – Ελλάδα 1-2: Ψυχάρες οι διεθνείς, έπαιξαν για τον Μπάλντοκ και άλωσαν το Λονδίνο

Με δύο γκολ του Παυλίδη η Ελλάδα νίκησε για πρώτη φορά στην ιστορία της την Αγγλία. Τεράστια εμφάνιση από όλους, ρεσιτάλ κοουτσαρίσματος ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς.

Αγγλία - Ελλάδα 1-2: Ψυχάρες οι διεθνείς, έπαιξαν για τον Μπάλντοκ και άλωσαν το Λονδίνο
Συντάκτης: Αντώνης Τσιράκης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Αγγλία – Ελλάδα 1-2: Λες και ήταν γραφτό… Μία μέρα μετά τον χαμό του Τζορτς Μπάλντοκ οι διεθνείς έδωσαν τα πάντα και πήραν μία τεράστια νίκη.

Πολλοί από αυτούς ήταν άυπνοι. Η ψυχολογία στο ναδίρ. Δεν είναι απλό να χάνεις έναν συμπαίκτη, έναν συνοδοιπόρο. Η ΕΠΟ είχε ζητήσει αναβολή, αλλά το αίτημα έπεσε στο κενό από την UEFA.

Όλο αυτό μάλλον όπλισε με πείσμα τους παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς και έτσι έκαναν μία μεγαλειώδη εμφάνιση. Μία από τις καλύτερες που έχουμε δει τα τελευταία χρόνια.

Η Ελλάδα δεν νίκησε απλά για πρώτη φορά στην ιστορία της την Αγγλία, ήταν πολύ καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο. Είχε δύο γκολ με τον Παυλίδη, είχε μεγάλες ευκαιρίες και τρία τέρματα που δεν μέτρησαν σωστά.

Τρομερός ο σκόρερ, εξαιρετικοί πίσω οι Μαυροπάνος και Ρότα, μεγάλο παιχνίδι και από τον Κουρμπέλη. Άνω κάτω τους έκανε ο Τζόλης, ενώ κανείς δεν υστέρησε. Άριστο το κοουτσάρισμα του Γιοβάνοβιτς, πήρε και την ταυτότητα του Λι Κάρσλεϊ.

Το ματς

Φάνηκε από νωρίς πως το παιχνίδι δεν θα είναι κλειστό. Μόλις στο 3′ ο Βλαχοδήμος έκανε εξαιρετική επέμβαση σε σουτ του Μπέλινγκχαμ, ενώ δύο λεπτά μετά απάντησε ο Παυλίδης σε μία εξαιρετική αντεπίθεση. Αυτή ήταν η πρώτη από τις αρκετές που έβγαλε η Εθνική στη συνέχεια.

Όποιος περίμενε ότι η Ελλάδα θα κλειστεί, έπεσε έξω. Το έλεγε ο Γιοβάνοβιτς πως θέλει να δει τους παίκτες του να κρατούν μπάλα και το έκαναν στον βαθμό που μπορούσαν. Στο 10′ ο Μπακασέτας άγγιξε το 0-1 μετά την γκάφα του Πίκφορντ, αλλά ο Κόλγουιλ έδιωξε πάνω στη γραμμή. Ο αρχηγός είχε μία ακόμη μεγάλη ευκαιρία στο 21′ με την μπάλα να κοντράρει.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό η Αγγλία είχε πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Πάλμερ. Με εξαίρεση την κεφαλιά του Γκόρντον στο 31′, όμως, άλλη δεν έκανε έως το ημίχρονο. Δεν της άφησαν πολλά περιθώρια οι διεθνείς μας, οι οποίοι πάγωναν τον ρυθμό όποτε έπρεπε και έκλειναν τους χώρους.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έγινε το 0-1. Ο Κουλιεράκης ανέβηκε με την μπάλα, έδωσε στον Παυλίδη και εκείνος πέτυχε τρομερό γκολ κάνοντας πρώτα δύο κοφτές προσποιήσεις. Σήκωσε στον αέρα το μαύρο περιβραχιόνιο, ενώ όλοι οι διεθνείς πήγαν λίγο μετά και στον πάγκο και ύψωσαν τη φανέλα του Μπάλντοκ.

Στο 54′ η Ελλάδα απείλησε ξανά, ενώ πέντε λεπτά μετά ακυρώθηκε γκολ του Μασούρα για οφσάιντ στον Παυλίδη. Ακυρωθέν γκολ είχε και ο Παυλίδης στο 83′ από πάσα του Τζόλη, ενώ σε αυτό το χρονικό διάστημα οι Άγγλοι είχαν μόνο μία σημαντική ευκαιρία με τον Γουότκινς.

Όσο εκείνοι πίεζαν, η Ελλάδα έβγαινε με μεγάλη άνεση στην κόντρα και δημιουργούσε πάρα πολλά προβλήματα. Ωστόσο, μία αδράνεια ήταν αρκετή και στο 87′ για να πιάσει μία βολίδα ο Μπέλινγκχαμ και να ισοφαρίσει. Ωστόσο, ο Παυλίδης δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και στο 90’+4 διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Αγγλία – Ελλάδα 1-2

Σκόρερ: 87′ Μπέλινγκχαμ – 49′ και 90’+4 Παυλίδης

ΑΓΓΛΙΑ (Λι Κάρσλεϊ): Πίκφορντ, Αλεξάντερ Άρνολντ, Λιούις, Ράις, Στόουνς, Σάκα (52′ Μαντουέκε), Μπέλινγκχαμ, Φόντεν (72′ Σολάνκε), Γκόρντον (60′ Γουότκινς), Κόλγουϊλ, Πάλμερ.

ΕΛΛΑΔΑ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Βλαχοδήμος, Κουλιεράκης, Μαυροπάνος, Γιαννούλης, Ρότα, Κουρμπέλης (74′ Μάνταλος), Σιώπης (66′ Ζαφείρης), Μασούρας (66′ Πέλκας), Μπακασέτας (86′ Βαγιαννίδης), Τζόλης (86′ Κωνσταντέλιας), Παυλίδης.