ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ

Έχασε και τη 2η θέση η Εθνική Ελλάδας από την Ουγγαρία

Με δύο γκολ από το πρώτο ημίχρονο, η Ουγγαρία επικράτησε της Φινλανδίας με σκορ 2-0 στη Βουδαπέστη και προσπέρασε την Εθνική μας, παίρνοντάς της την δεύτερη θέση του ομίλου

Η Ουγγαρία νίκησε την αδιάφορη Φινλανδία και έριξε στην τρίτη θέση την Εθνική μας ομάδα, η οποία ηττήθηκε με 1-0 από την Εσθονία στο ΟΑΚΑ.

Η ομάδα του Άγγελου Αναστασιάδη έχασε ακόμα και την πιθανότητα να διεκδικήσει το εισιτήριο για το Euro του 2020 μέσω της δεύτερη θέσης, η οποία σε ένα τραβηγμένο σενάριο μπορεί να οδηγήσει στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Με δύο γκολ από το πρώτο ημίχρονο, η Ουγγαρία νίκησε στη Βουδαπέστη και κατέκτησε τη δεύτερη θέση του ομίλου στο Nations League.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 29’, με τον Κάλμαρ να «σερβίρει» με τακουνάκι στον Σάλαϊ και τον υψηλόσωμο επιθετικό με πλασέ να διαμορφώνει το 1-0.

Στο 37’, ο Ούρονεν έκανε λάθος πάσα, ο Ναγκί έκλεψε την μπάλα και με δυνατό σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή των Φινλανδών διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Οι Φινλανδοί δεν πάλεψαν το ματς, περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο και μοιραία ηττήθηκαν, χωρίς βέβαια, αυτό να τους κοστίσει κάτι. Αφού είχαν εξασφαλίσει την πρώτη θέση του ομίλου.

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής
Ελλάδα – Εσθονία 0-1 (44’ Λαμπρόπουλος αυτ.)
Ουγγαρία – Φινλανδία 2-0 (29’ Σάλαϊ, 37’ Ναγκί)

Η βαθμολογία του ομίλου
1. Φινλανδία 12
2. Ουγγαρία 10
3. Ελλάδα 9
4. Εσθονία 4

Ελλάδα-Εσθονία 0-1: Φινάλε με ήττα

Αναστασιάδης: «Οδυνηρή ήττα, δεν έχουμε δικαιολογία»

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Έχασε και τη 2η θέση η Εθνική Ελλάδας από την Ουγγαρία», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.