Euro 2024: Ανατροπή μέσα σε 15 λεπτά η Ιταλία και νίκη επί της Αλβανίας στην πρεμιέρα

Νικηφόρα πρεμιέρα για την Ιταλία στο Euro 2024, η οποία επικράτησε με 2-1 επί της Αλβανίας. Και τα τρία γκολ σημειώθηκαν στα πρώτα 16 λεπτά.

Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Η Αλβανία προηγήθηκε (Μπαϊράμι) μόλις στο 1ο λεπτό του αγώνα του Β Γκρουπ του Euro 2024, όμως η Ιταλία είχε άμεση απάντηση στον αγώνα του «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ» του Ντόρτμουντ. Με ένα τέρμα του Μπαστόνι στο 11′ κι άλλο ένα του Μπαρέλα στο 16′ επικράτησε τελικά με 2-1 και ξεκίνησε με νίκη στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Γερμανίας.

Να σημειώσουμε οτι οι Αλβανοί έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσουν στο 90ο λεπτό, όταν Μανάι βγήκε τετ α τετ με τον Ντοναρούμα, αλλά δεν μπόρεσε να τον νικήσει από θέση αρκετά πλάγια στην περιοχή.

Σε γενικές γραμμές πάντως η Ιταλία ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του ματς, έχοντας και κάποιες άλλες ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ. Η Αλβανία ήταν ανταγωνιστική περισσότερο στο πρώτο 20λεπτο του αγώνα, έχοντας πετύχει και το πρώτο γκολ. Στη συνέχεια οι Ιταλοί ήλεγξαν τον ρυθμό και δεν πιέστηκαν ιδιαίτερα από τους αντιπάλους τους.

Από τη στιγμή όμως δεν καθάριζε το ματς, το ενδιαφέρον παρέμεινε ανοικτό ως το φινάλε.

Θυμίζουμε οτι νωρίτερα στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, Η Ισπανία διέλυσε από ημίχρονο την Κροατία, καθώς επικράτησε με σκορ 3-0!

Να σημειώσουμε οτι το γκολ του μέσου της Σασουόλο, Νεντίμ Μπαϊράμι, στο 23ο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης, ήταν το πιο γρήγορο στην Ιστορία των Ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων.

Ο 25χρονος Αλβανός παίκτης έβαλε μπροστά το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της πατρίδας του μετά το τραγικό λάθος Φεντερίκο Ντιμάρκο, στο πιο γρήγορο γκολ που σημειώθηκε ποτέ σε τελική φάση της συγκεκριμένης διοργάνωσης.

Το αμέσως προηγούμενο γρηγορότερο γκολ το είχε δεχθεί η Εθνική Ελλάδας στο Euro 2004, από την Ρωσία. Τότε ο Εμίλ Κιριτσένκο είχε ανοίξει το σκορ στο 67ο δευτερόλεπτο στη νίκη των Ρώσων με 2-1.

Ιταλία – Αλβανία 2-1

Διαιτητής: Φέλιξ Σβάιερ (Γερμανία)

Κίτρινες: Πελεγκρίνι, Καλαφιόρι – Μπρόγια, Χότζα

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ιταλία (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Ντοναρούμα, Ντι Λορέντσο, Μπαστόνι, Καλαφιόρι, Ντιμάρκο (Νταρμιάν), Ζορζίνιο, Μπαρέλα (90’+2 Φολορούνσο), Κιέζα (77′ Καμπιάσο), Φρατέζι, Πελεγκρίνι (77′ Κριστάντε), Σκαμάκα (83′ Ρετέγκι).

Αλβανία (Σιλβίνιο): Στρακόσια, Χισάι, Αρζέτι, Τζιμσίτι, Μιτάι, Ασλάνι, Ραμαντάνι, Ασάνι (68′ Χότζα), Μπαϊράμι (87′ Μούτσι, Σεφέρι (68′ Λάτσι), Μπρόγια (77′ Μάναϊ).