Euro 2024: Από το κάζο στην πρόκριση η Αγγλία

Η Αγγλία νίκησε με 2-1 τη Σλοβακία στην παράταση και πέρασε έτσι στα προημιτελικά του Euro 2024.

Συντάκτης: Αντώνης Τσιράκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Τα κατάφερε έστω και με τον δύσκολο τρόπο. Η Αγγλία φλέρταρε έντονα με τον αποκλεισμό από το Euro 2024 και ένα ηχηρό κάζο. Ωστόσο, στο φινάλε χαμογέλασε.

Σωτήρας ο Μπέλινγκχαμ με μία γκολάρα στις καθυστερήσεις, ενώ με ένα ακόμη τέρμα στην παράταση ο Κέιν έγραψε το τελικό 2-1. Από το 25′ είχαν προηγηθεί οι Σλοβάκοι.

Για ένα ακόμη ματς οι Άγγλοι δεν ήταν καλοί, αλλά πέτυχαν τον στόχο τους. Πόσο μακριά μπορούν να πάνε; Όχι πολύ με αυτή την εικόνα. Μόνο που το ταμπλό τους δεν είναι τόσο δύσκολο. Επόμενος αντίπαλος η Ελβετία. Έδειξε τα δόντια της με την Ιταλία και όλα είναι πιθανά όπως παίζουν τα «τρία λιοντάρια».

Κοιμισμένη μπήκε η Αγγλία στο ματς και η Σλοβακία δεν το άφησε να περάσει ανεκμετάλλευτο. Μόλις στο 5′ απείλησε με τον Χάντσκο, ενώ στο 12′ ο Τρίπιερ πρόλαβε τον Χαράσλιν. Η τρίτη ήταν και φαρμακερή. Ο Στρέλετς έδωσε στον Σραντς και εκείνος τελείωσε υποδειγματικά τη φάση. Εκτός θέσης ήταν ο Γκουέι, ενώ και η αντίδραση του Στόουνς δεν ήταν η ενδεδειγμένη.

Η Αγγλία ήταν σε τόσο κακή κατάσταση που δεν έκανε ούτε ευκαιρία! Γι’ αυτό και με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου το γιουχάρισμα ήταν έντονο. Ένα ακόμη κακό κοουτσάρισμα του Σάουθγκεϊτ, ο οποίος στο δεύτερο 45λεπτο άλλαξε πράγματα.

Στο 50′ ακυρώθηκε το γκολ του Φόντεν για οφσάιντ και σταδιακά οι Άγγλοι ανακάτεψαν την τράπουλα. Μπήκε ο Σάκα αριστερό μπακ και προς το φινάλε ο Σάουθγκεϊτ έβαλε Έζε και Τόνεϊ ψάχνοντας το γκολ. Νωρίτερα είχε χάσει ο Κέιν μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει, ενώ και ο Ράις είχε δοκάρι στο 81′.

Τελικά τη λύση την έδωσε ο Μπέλινγκχαμ με φοβερό ψαλιδάκι στο 90’+5 μετά από κεφαλιά του Γκουέι. Έτσι το παιχνίδι πήγε στην παράταση και εκεί ο Κέιν σφράγισε την ανατροπή με το 2-1 στο 91′. Δεν ήταν εύκολο να επανέλθουν οι Σλοβάκοι από αυτό το χτύπημα με αποτέλεσμα να αποκλειστούν από το Euro 2024.

ΑΓΓΛΙΑ (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Γκουέι, Τρίπιερ (66′ Πάλμερ), Μέινου (84′ Έζε), Ράις, Σάκα, Μπέλινγχαμ (106′ Κόνσα), Φόντεν (94′ Τόνεϊ), Κέιν (106′ Γκάλαχερ).

ΣΛΟΒΑΚΙΑ (Φραντσέσκο Καλτσόνα): Ντουμπράβκα, Πέκαρικ (109′ Τούπτα), Βάβρο, Σκρίνιαρ, Χάντσκο, Κούτσκα (81′ Μπέρο), Λομπότκα, Ντούντα (81′ Μπένες), Σραντς (93′ Γκιόμπερ), Χαράσλιν (61′ Σούσλοβ), Στρέλετς (61′ Μπόζενικ).