Euro 2024: «Χρυσός» Βέγκχορστ λύτρωσε την Ολλανδία κόντρα στην μαχητική Πολωνία (vid)

Χάρη στο γκολ του Βάουτ Βέγκχορστ η Ολλανδία επικράτησε της Πολωνίας με 2-1 για την πρεμιέρα του 4ου ομίλου του Euro 2024

Euro 2024: Η Ολλανδία, αν και ζορίστηκε από την Πολωνία, κατάφερε χάρη στο γκολ του Βουτ Βέγκχορστ στο 83ο λεπτό να πανηγυρίσει τη νίκη στην πρεμιέρα του 4ου ομίλου.

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης αντάμειψε στο μέγιστο βαθμό όσους επέλεξαν να παρακολουθήσουν την αναμέτρηση από το να… πεταχτούν σε μια παραλία.

Οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες με σκορ 1-1 στα αποδυτήρια, με τους οράνιε να είναι ασφαλώς ανώτεροι και να έχουν χάσει ένα τσουβάλι ευκαιρίες για την ανατροπή.

Οι Πολωνοί κατάφεραν αρχικά να προηγηθούν στο 16′, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ζιελίνσκι, ο Μπούκσα έπιασε υπέροχη γυριστή κεφαλιά για να εκτελέσει τον Φερμπρούχεν για το 1-0.

Η απάντηση δεν άργησε να έρθει, καθώς περίπου ένα τέταρτο αργότερα, ο Χάκπο έπιασε το σουτ με το δεξί, το οποίο κόντραρε στα πόδια του Μπέντναρεκ και κατέληξε στα δίχτυα του Σέζνι.

Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό του παιχνιδιού δεν άλλαξε ιδιαίτερα, με την Ολλανδία να ελέγχει το ματς, προσπαθώντας να βρει το γρήγορο γκολ για την ανατροπή.

Εν τέλει αυτή ήρθε στο 83ο λεπτό, με τον Ακέ να μοιράζει στον Βέγχκορστ και εκείνος να νικά τον Σέζνι στην πρώτη του επαφή με την μπάλα στο παιχνίδι.

Οι Πολωνοί έφτασαν πολύ κοντά στην ισοφάριση στο 90′, με τον Φερμπρούχεν να πραγματοποιεί δύσκολη επέμβαση στο σουτ του Σβιντέρσκι και τον Πιοτρόφσκι να στέλνει τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Οι συνθέσεις:

Πολωνία (Μιχάλ Προμπίερτζ): Σέζνι, Μπεντνάρεκ, Σαλάμον, Κίβιορ, Ζαλέφσκι, Φρανκόφσκι, Ρόμαντσουκ (55΄Σλιτς), Ζιελίνσκι (78΄Πιοτρόφσκι), Σιμάνσκι (46΄Μοντέρ), Ουρμπάνσκι (55΄Σφιντέρσκι), Μπούκσα

Ολλανδία (Ρόναλντ Κούμαν): Φερμπρούχεν, Ντούμφρις, Ντε Φράι, Φαν Ντάικ, Ακέ (87΄Φαν Ντε Φεν), Ρέιντερς, Σούτεν, Φέρμεν (62΄Βαϊνάλντουμ), Σιμόνς (62΄Μάλεν), Χάκπο (81΄Βέγκχορστ), Ντεπάι (81΄Φρίμπονγκ)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Euro 2024: «Χρυσός» Βέγκχορστ λύτρωσε την Ολλανδία κόντρα στην μαχητική Πολωνία (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.