Euro 2024: Επική ανατροπή η Πορτογαλία απέναντι στη μαχητική Τσεχία

Η Πορτογαλία βρέθηκε πίσω στο σκορ απέναντι στη μαχητική Τσεχία αλλά κατάφερε και γυρισε το ματς με γκολ στο τέλος

Συντάκτης: Γιάννης Χωριανόπουλος Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Η Πορτογαλία τα χρειάστηκε για τα καλά. Έκανε δύσκολη πρεμιέρα στο Euro 2024 αλλά έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα πήρε μεγάλη νίκη. Βρέθηκε πίσω στο σκορ από την μαχητική Τσεχία γύρω στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου. Αλλά το γύρισε το ματς. Και νίκησε 2-1. Μετά και τη νίκη της Τουρκίας δεν την έπαιρνε την ομάδα του Ρονάλντο για λάθη.

Στο πρώτο ημίχρονο είχε δυο καλές φάσεις ο σούπερ σταρ της Πορτογαλίας. Τον στάματησε ο αντίπαλος κίπερ. Το ίδιο και ένα φάουλ στο 0-0 στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Πορτογαλία σε σοκ στο 62′. Φοβερό διαγώνιο σουτ του Πρόβοντ και 0-1. Λίγο πέρασε για το 1-1. Κεφαλιά του Μέντες, λάθος διώξιμο του Στάνιεκ και αυτογκόλ από τον Χράνατς.

Στο τέλος χαμός. Στο 86′ κεφαλιά του Ρονάλντο στο δοκάρι, στην επαναφορά ο Ζότα γκολ. Ακυρώθηκε για λίγα εκατοστά οφσάιντ ο Ρονάλντο. Το 2-1 έγινε τελικά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Νέτο μπήκε από δεξιά, λάθος του Χράνατς και ο Κονσεϊσάο από κοντά βολίδα. Συνεργάστηκαν οι δύο αλλαγές του Μαρτίνεθ.

ΓΚΟΛ: Χράνατς (αυτ.) 69′, Κονσεϊσάο 90+2′ / Πρόβοντ 62′

Πορτογαλία: Ντιόγο Κόστα, Νταλότ (63΄Ινάσιο), Πέπε, Ρούμπεν Ντίας, Μέντες (90΄Νέτο), Κανσέλο (90΄Σεμέδο), Βιτίνια (90΄Κονσεϊσάο), Μπερνάρντο Σίλβα, Μπρούνο Φερνάντες, Ραφαέλ Λεάο (63΄Ζότα), Κριστιάνο Ρονάλντo.

Τσεχία: Στάνεκ, Χόλες, Χράνατς, Κρέτσι, Τσουφάλ, Ντουντέρα, Σουλτς (79΄Σέβτσικ), Προβόντ (79΄Μπαράκ), Σούτσεκ, Κούχτα (60΄Λινγκρ), Σικ (60΄Σιτίλ)