Euro 2024: Η Αυστρία «τέλειωσε» την Πολωνία και ελπίζει

Εξαιρετική η Αυστρία, επικράτησε με 3-1 της Πολωνίας και παραμένει στο κόλπο της πρόκρισης.

Συντάκτης: Αντώνης Τσιράκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Είχε δείξει από την πρεμιέρα του Euro 2024 πως δεν είναι αμελητέος αντίπαλος και το υπενθύμισε ξανά σε όλους η Αυστρία με το 3-1 επί της B.

Οι Αυστριακοί δεν είχαν νίκη απέναντι στους Πολωνούς εδώ και πέντε αγώνες, αλλά έσπασε αυτό το αρνητικό σερί και με εμφατικό τρόπο.

Και απέναντι στους Γάλλους η Αυστρία είχε δείξει καλή εικόνα και τώρα το έκανε. Πήρε το πρώτο της τρίποντο και με την Ολλανδία θα παίξει τα ρέστα της. Καταδικαστική αυτή η ήττα για τους Πολωνούς, η δεύτερη στη σειρά.

Πιο δυνατά μπήκαν οι παίκτες του Ραλφ Ράνγκνικ, οι οποίοι στο 9′ πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Τράουνερ. Το ματς άνοιξε για τα καλά, η Πολωνία έψαξε για αντίδραση και είχε τις δικές της καλές στιγμές.

Η επιμονή τους εξαργυρώθηκε στο 30′, όταν ο Πιάτεκ ισοφάρισε από κοντά. Εννέα λεπτά μετά ο Ζάμπιτσερ δεν νίκησε τον Σέζνι, όπως και στο 42′ με αποτέλεσμα να λήξει το πρώτο μέρος στο 1-1.

Ανώτερη και στο δεύτερο ημίχρονο ήταν η Αυστρία, η οποία σταδιακά πάτησε γκάζι. Έβρισε χώρους με τους Πολωνούς να είναι πολύ κακοί στο ανασταλτικά. Έτσι στο 66′ ο Μπάουμγκαρτνερ τους τιμώρησε.

Έχοντας πάρει το προβάδισμα η Αυστρία έβρισκε τρόπο να βγαίνει στην κόντρα ακόμη πιο εύκολα. Σε μία τέτοια φάση ο Ζάμπιτσερ κέρδισε πέναλτι και ο Αρναούτοβιτς εκτελώντας το έκανε το 1-3 στο 78′. Εκεί τελείωσαν όλα, αν και οι παίκτες του Ράνγκνικ θα μπορούσαν να έχουν πετύχει και άλλο γκολ στη συνέχεια.

ΠΟΛΩΝΙΑ (Πρόμπιερτζ, 3-5-2): Σέζνι, Νταβίντοβιτς, Μπεντνάρεκ, Κίβιορ, Φρανκόφσκι, Σλιζ (75’ Γκροζίτσκι), Πιοτρόφσκι (46’ Μόντερ), Ζαλέφσκι, Ζιελίνσκι (86’ Ουρμπάνσκι), Μπούκσα (60’ Σβιντέρσκι), Πιόντεκ (60’ Λεβαντόφσκι).

ΑΥΣΤΡΙΑ: Πεντζ, Πος, Λίενχαρτ, Τράουνερ (58’ Ντάνσο), Μουένε (63’ Πρας), Γκρίλιτς (46’ Βίμερ), Ζίβαλντ, Λάιμερ, Μπαουμγκάρντνερ (81’ Σμιντ), Σάμπιτζερ, Αρναούτοβιτς (81’ Γκρέγκοριτς).