Euro 2024: Ισοπαλία στο Σκωτία – Ελβετία, κερδισμένη η Γερμανία!

Η Γερμανία έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίνεται στη φάση των «16» του Euro 2024, μετά το 1-1 στο Σκωτία - Ελβετία

Συντάκτης: Ιωσήφ Σηφάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Λίγες ώρες μετά τη νίκη της Γερμανίας επί της Ουγγαρίας, Σκωτία και Ελβετία έμειναν στο 1-1, στέλνοντας από τώρα τα «πάντσερ» στους «16» του Euro 2024.

Στο 13′ μετά από κόρνερ της Ελβετίας οι Σκωτσέζοι έφυγαν στην αντεπίθεση, με τον Ρόμπερτσον να κουβαλά την μπάλα, η οποία έφτασε στον χαφ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που σκόραρε με μονοκόμματο σουτ, ευνοούμενος και από την κόντρα στον Σαρ.

Η απάντηση δεν άργησε ιδιαίτερα να έρθει, καθώς στο 26ο λεπτό έπειτα από λάθος στην άμυνα των Σκωτσέζων, η μπάλα έφτασε στο ύψος της μεγάλης περιοχής στον Σακίρι, ο οποίος με τρομερή εκτέλεση έφερε το ματς στα ίσια.
Στο δεύτερο μέρος, οι Ελβετοί έφτασαν πολύ κοντά στην ανατροπή στο 58′, καθως ο Εντόι απελευθερώθηκε υπέροχα, αλλά αστόχησε στο τετ-α-τετ με τον Γκαν!

Περίπου δέκα λεπτά αργότερα, ο Ρόμπερτσον βρήκε με γλυκό γέμισμα στο δεύτερο δοκάρι τον Χάνλεϊ, με την μπάλα μετά την κεφαλιά του τελευταίου να καταλήγει στο δεξί δοκάρι.

Στο 82′ ο Εμπολό έφυγε τετ α τετ και νίκησε τον Γκαν, όμως σηκώθηκε σημαιάκι για οφσάιντ.

Τίποτα δεν έμελλε να αλλάξει ως το φινάλε, σε ένα αποτέλεσμα που σίγουρα δεν θεωρείται… καταστροφικό για καμία από τις δύο ομάδες.

ΓΚΟΛ: 13′ αυτ. Σαρ – 26′ Σακίρι

Οι συνθέσεις:

Σκωτία (Στιβ Κλαρκ): Γκαν, Ράλστον, Χέντρι, Χάνλεϊ, Τίρνεϊ (61′ ΜακΚένα), Ρόμπερτσον, ΜακΤόμινεϊ, Γκίλμουρ, ΜακΓκρέγκορ, ΜακΓκίν, Άνταμς.

Ελβετία (Μουράτ Γιακίν): Ζόμερ, Σαρ, Ακάντζι, Ροντρίγκεζ, Βίντμερ (86′ Στεργίου), Τζάκα, Φρόιλερ (75′ Σιέρο), Σακίρι (60′ Εμπολό), Έμπισερ, Βάργκας (75′ Ρίντερ), Εντόι (86′ Αμντουνί)