Euro 2024: «Καθάρισε» στο δεύτερο ημίχρονο και έφυγε για προημιτελικά η Γερμανία

Σε ένα παιχνίδι με δύο γκολ, άλλα τρία που ακυρώθηκαν και διακοπή λόγω… χαλαζιού, η Γερμανία επικράτησε της Δανίας και προκρίθηκε στους «8» του Euro 2024

Euro 2024: Σε ένα παιχνίδι με δύο γκολ, άλλα τρία που ακυρώθηκαν και διακοπή λόγω… χαλαζιού, η Γερμανία επικράτησε της Δανίας
Συντάκτης: Ιωσήφ Σηφάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Την πρόκρισή της στα προημιτελικά του Euro 2024 πανηγύρισε η Γερμανία, η οποία μετά από ένα φοβερό ματς επικράτησε 2-0 της Δανίας.

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης στο «Signal Iduna Park» του Ντόρτμουντ ήταν ομολογουμένως… περιπετειώδες, μιας και διήρκεσε 1 ώρα και 10 λεπτά!

Αιτία ήταν η σχεδόν 25λεπτη προσωρινή διακοπή λόγω κεραυνών και ισχυρής καταιγίδας που εξελίχθηκε σε χαλαζόπτωση.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η «Νασιονάλμανσαφτ» ξεκίνησε εντυπωσιακά, μετρώντας ένα ακυρωμένο γκολ και 3-4 πολύ καλές στιγμές, με τον Σμάιχελ να αναγκάζεται σε απόκρουση 4 φορές σε ούτε ένα τέταρτο!
Από την πλευρά τους, οι Δανοί γλίτωσαν την αρχική πίεση, έχοντας τη μεγαλύτερη φάση τους στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Χόιλουντ βρέθηκε μόνος με τον Νόιερ και προσπάθησε ανεπιτυχώς να τσιμπήσει την μπάλα από πάνω του.

Η εκκίνηση του δεύτερου μέρους ήταν εξίσου δυναμική, με τους Σκανδιναβούς να σκοράρουν στο 48′ με τον Άντερσεν, ωστόσο ο VAR ακύρωσε το γκολ, σε μία απίστευτα οριακή φάση!

Δύο λεπτά αργότερα ακολούθησε το απόλυτο κοντράστ, με τον παίκτη που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα να υποπίπτει σε χέρι και με τον Χάβερτς να ανοίγει το σκορ από εκτέλεση πέναλτι.
Στο 68′ τα «πάντσερ» έμελλε να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, όταν ύστερα από υπέροχη μπαλιά του Σλότερμπεκ στην πλάτη της άμυνας, ο Μουσιάλα έτρεξε στον κενό χώρο και νίκησε τον Σμάιχελ.
Από ‘κει και πέρα, ο Βιρτς σκόραρε στο 90’+1’, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Πλέον, οι Γερμανοί περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους στα προημιτελικά του Euro 2024, ο οποίος θα προκύψει από το ζευγάρι Ισπανία – Γεωργία. Αν δεν συμβεί κάποια μεγάλη έκπληξη, πάμε για μοα επανάληψη του τελικού του 2008 στη Βιέννη.

ΓΚΟΛ: 53′ πέν. Χάβερτς, 68′ Μουσιάλα

Γερμανία: Νόιερ, Κίμιχ, Ρίντιγκερ, Σλότερμπεκ, Ράουμ (80’ Χένριχς), Άντριχ (64’ Τσαν), Κρόος, Σανέ (88′ Άντον), Γκουντογκάν (64’ Φίλκρουγκ), Μουσιάλα (80’ Βιρτς), Χάβερτς.

Δανία: Σμάιχελ, Άντερσεν, Βέστεργκααρντ, Α. Κρίστενσεν (81’ Λάρσεν), Μπα, Ντιλέινι (69’ Νόργκααρντ), Χόιμπιεργκ, Μάλε, Όλσεν (69’ Πόουλσεν), Έρικσεν (81’ Ντάμσγκααρντ), Χόιλουντ (81’ Βιντ).