Euro 2024: Ματσάρα και στα ημιτελικά η Ισπανία!

Με γκολ του Μερίνο λίγο πριν το φινάλε της παράτασης η Ισπανία επικράτησε 2-1 της Γερμανίας και πέρασε στα ημιτελικά του Euro 2024.

Συντάκτης: Αντώνης Τσιράκης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Οι οικοδεσπότες στον καναπέ τους και η Ισπανία προχωράει! Η καλύτερη ομάδα του Euro 2024 βάσει όσων έχουμε δει, συνεχίζει.

Στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα οι Ίβηρες ήταν καλύτεροι, αλλά έπρεπε να φτάσουμε στο φινάλε της παράτασης για να περάσουν. Και αυτό γιατί λίγο πριν το 90λεπτο η Γερμανία έκανε το 1-1.

Ωστόσο, η Ισπανία την πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα. Για το γκολ που δέχτηκε στο τέλος της κανονικής διάρκειας, απάντησε με γκολ στο τέλος της παράτασης και αυτό το τελικό 2-1 της έδωσε τ εισιτήριο για την επόμενη φάση του Euro 2024.

Χωρίς γκολ έκλεισε το πρώτο ημίχρονο παρά τη δεδομένη ανωτερότητα της Ισπανίας. Ο Πέδρι τραυματίστηκε νωρίς, αλλά η είσοδος του Όλμο άλλαξε όλο το ματς. Αυτός ήταν ο καλύτερος παίκτης. Εκείνος πήρε την μπαγκέτα και είχε τις περισσότερες πρωτοβουλίες.

Η Γερμανία αμυνόταν. Έκλεινε τους χώρους, έβαζε αρκετούς παίκτες πίσω από την μπάλα και περίμενε για να χτυπήσει στον ανοιχτό χώρο. Δεν το κατάφερε, αλλά δεν απειλήθηκε και ιδιαίτερα με εξαίρεση δύο φάσεις με τους Γιαμάλ (15′) και Ρουίθ (17′).

Στο δεύτερο ημίχρονο όλα άλλαξαν, καθώς στο 51′ από το γύρισμα του Γιαμάλ ο Όλμο άνοιξε το σκορ. Για περίπου ένα δεκάλεπτο ακόμη η Ισπανία κυριάρχησε και στη συνέχεια άρχισε να γυρνάει πολύ πίσω. Δεν βοήθησαν και οι αλλαγές του Λουίς ντε λα Φουέντε, ο οποίος επέλεξε να βγάλει όλη την επιθετική τριπλέτα.

Αναμενόμενο ήταν να πιέσει πολύ η Γερμανία. Οι Ισπανοί δεν κρατούσαν μπάλα με αποτέλεσμα να δεχτούν ευκαιρίες. Στο 76′ ο Φίλκρουγκ είχε δοκάρι και έξι λεπτά μετά Χάβερτς με σκαφτό πλασέ από αρκετά μακριά λίγο έλειψε να σκοράρει. Τελικά το 1-1 έγινε στο 89′ με τον Βιρτς μετά από κεφαλιά του Κίμιχ.

Στην παράταση η Ισπανία βρήκε και πάλι τα πατήματά της και ήταν καλύτερη. Απείλησε στο 104′ με τον Ογιαρθάμπαλ και ο Βιρτς απάντησε αμέσως μετά. Στο 117′ ο Ουνάι Σιμόν έκανε μία σημαντική επέμβαση κι ενώ νωρίτερα οι οικοδεσπότες είχαν διαμαρτυρηθεί για πέναλτι σε χέρι του Κουκουρέγια. Τελικά το ματς κρίθηκε στο 119′ με κεφαλιά του Μερίνο μετά από σέντρα του Όλμο.

ΙΣΠΑΝΙΑ (Λουίς Ντε Λα Φουέντε): Ουνάι Σιμόν, Καρβαχάλ, Λε Νορμάν (46’ Νάτσο), Λαπόρτ, Κουκουρέγια, Ρόδρι, Πέδρι (8’ Ντάνι Όλμο), Φαμπιάν Ρουίθ (102’ Χοσέλου), Νίκο Γουίλιαμς (79’ Μίκελ Μερίνο), Γιαμάλ (63’ Φεράν Τόρες), Μοράτα (79’ Ογιαρθάμπαλ).

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Γιούλιαν Νάγκελσμαν): Νόιερ, Κίμιχ, Ρούντιγκερ, Τα (80’ Τόμας Μίλερ), Ράουμ (57’ Μίτελσταντ), Εμρέ Τσαν (46’ Βιρτς), Κρόος, Γκιντογάν (57’ Φίλκρουγκ), Μουσιάλα, Σανέ (46’ Άντριχ), Χάβερτς (91’ Άντον).