Euro 2024: Το Βέλγιο αντέδρασε και έγινε χαμός στον όμιλό του

Με 2-0 νίκησε τη Ρουμανία το Βέλγιο και πλέον στον όμιλό του όλες οι ομάδες έχουν από τρεις βαθμούς.

Συντάκτης: Αντώνης Τσιράκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Χαμός στον 5ο όμιλο του Euro 2024. Το Βέλγιο μετά το στραπάτσο της πρεμιέρας ήταν αυτό που έπρεπε, νίκησε με 2-0 τη Ρουμανία και έτσι ήρθαν τα πάνω-κάτω.

Οι Βέλγοι πήραν το πρώτο τους τρίποντο και έπιασαν τη Ρουμανία, η οποία είχε νικήσει στην πρεμιέρα τους Ουκρανούς. Εκείνοι με τη σειρά τους μία μέρα νωρίτερα είχαν επικρατήσει με 2-1 της Σλοβακίας και πια άπαντες έχουν τους ίδιους βαθμούς.

Έτσι την τελευταία αγωνιστική όλα είναι ανοιχτά. Το Βέλγιο αντιμετωπίζει τους Ουκρανούς και η Σλοβακία τους Ρουμάνους. Άπαντες είναι στο κόλπο όχι μόνο για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Euro 2024, αλλά ακόμη και για την πρωτιά.

Με το μαχαίρι στα δόντια μπήκε στο παιχνίδι το Βέλγιο και μόλις στο 2′ είχε κάνει το 1-0. Ο Ντοκού βρήκε τον Λουκάκου, εκείνος έστρωσε στον Τίλεμανς και ο τελευταίος με ωραίο σουτ άνοιξε το σκορ.

Το άγχος έφυγε, η Ρουμανία αναγκαστικά έπρεπε να μην κλειστεί τόσο και οι Βέλγοι έβγαλαν και άλλες φάσεις. Ο Τίλεμανς απείλησε ξανά στο 11′ και στο 13′, ενώ οι «κόκκινοι διάβολοι» είχαν και άλλες φάσεις έως τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Βέλγιο έψαξε το δεύτερο γκολ. Είχε μία ευκαιρία με τον Ντε Μπρόινε και το ακυρωθέν γκολ του Λουκάκου στο 63′, ενώ στη μεγάλη ευκαιρία του Μαν για την ισοφάριση πέντε λεπτά μετά ο Καστέλς αντέδρασε όπως έπρεπε.

Τελικά το 2-0 ήρθε στο 80′ Σκόρερ ο Ντε Μπρόινε, ο οποίος έφυγε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας μετά το βολέ του Καστέλς. Ο Άλιμπεκ δεν κατάφερε να σκοράρει πέντε λεπτά αργότερα και εκεί τελείωσαν όλα.

ΒΕΛΓΙΟ (Ντομένικο Τεντέσκο): Καστέλς, Καστάν, Φάες, Βερτόνγκεν, Ντοκού (72′ Καράσκο), Τεατέ (77′ Ντεμπάστ), Τίλεμανς (72′ Μανγκαλά), Ονάνα, Ντε Μπρόινε, Λουκεμπάκιο (56′ Τροσάρ), Λουκάκου.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ (Έντουαρντ Ιορντανέσκου): Νίτσα, Ράτσιου (90′ Σορέσκου), Ντραγκούσιν, Μπούρτσα, Μπάνκου, Μ.Μάριν (68′ Ολάρου), Ρ.Μάριν, Στάντσιου, Μιχαΐλα (68′ Χάτζι), Μαν, Ντράγκους (81′ Άλιμπεκ).