Euro 2024: Βαδίζουν προς την πρόκριση Γαλλία και Ολλανδία

Στο 0-0 έμειναν Γαλλία και Ολλανδία στη φάση των ομίλων του Euro 2024.

Συντάκτης: Αντώνης Τσιράκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Στο μεγάλο παιχνίδι της ημέρας για το Euro 2024 Ολλανδία και Γαλλία κόλλησαν στο 0-0 σε ένα ματς που είχε, πάντως, ευκαιρίες.

Αυτή η ισοπαλία αφήνει τα πάντα ανοιχτά τόσο για την πρόκριση όσο και για την πρωτιά. Όλα θα ξεκαθαρίσουν την τελευταία αγωνιστική. Γαλλία και Ολλανδία είναι στους τέσσερις βαθμούς και έχουν το προβάδισμα, ενώ η Αυστρία έχει τρεις.

Οι Γάλλοι αντιμετωπίζουν σε λίγες μέρες τους Πολωνούς, που μετρούν δύο ήττες, ενώ το παιχνίδι της Ολλανδίας με την Αυστρία μοιάζει με τελικός.

Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό στα πρώτα του λεπτά με την Ολλανδία να απειλεί στο 1′ με τον Φρίμπονγκ και τη Γαλλία να απαντάει τρία λεπτά αργότερα με τον Γκριεζμάν.

Ο παίκτης της Ατλέτικο έχασε στο 14′ το άχαστο και μετά από δύο λεπτά είχε μία αρκετά καλή στιγμή ο Χάκπο. Αυτός ο «τρελός» ρυθμός ήταν δεδομένο πως θα πέσει στη συνέχεια και έτσι έως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου υπήρχαν μόνο κάποιες τελικές.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γαλλία ήταν εκείνη που πάτησε γκάζι. Κυριάρχησε για ένα δεκάλεπτο και σε αυτό είχε ευκαιρίες με καλύτερες μία κεφαλιά του Τσουαμενί και λίγο μετά μία ακόμη ένα πλασέ του Γκριεζμάν πέφτοντας από πολύ κοντά.

Αμέσως μετά ο Σίμονς σκόραρε και το γκολ του ακυρώθηκε για οφσάιντ ανοίγοντας μεγάλη συζήτηση. Από το VAR έκριναν πως ο Ντάμφρις, που ήταν εκτεθειμένος, επηρέαζε τον Μενιάν. Σταδιακά έσβησε το ματς και το 0-0 έμεινε έως το τέλος.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Ρόναλντ Κούμαν): Φερμπρούχεν, Ντάμφρις, Ντε Φράι, Φαν Ντάικ, Ακέ, Σάουτεν (73′ Φέερμαν), Ράιντερς, Σίμονς (73′ Βαϊνάλντουμ), Φρίμπονγκ (73′ Χεερτρούιντα), Ντεπάι (79′ Βέγκχορστ), Χάκπο.

ΓΑΛΛΙΑ (Ντιντιέ Ντεσάν): Μενιάν, Κουντέ, Ουπαμεκανό, Σαλιμπά, Τ. Ερναντές, Τσουαμενί, Καντέ, Ραμπιό, Ντεμπελέ (75′ Κομάν), Τουράμ (75′ Ζιρού), Γκριζμάν.