Euro 2024: Βελγικό φιάσκο και μεγάλη νίκη για τη Σλοβακία

Το πρώτο μεγάλο θύμα έκπληξης στο Euro 2024 ήταν το Βέλγιο, το οποίο έχασε 0-1 από τη Σλοβακία.

Συντάκτης: Αντώνης Τσιράκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Κάποια στιγμή θα γινόταν και αυτό στο Euro 2024. Έως τώρα τα φαβορί επιβεβαίωναν κατά κύριο λόγο τον χαρακτηρισμό, αλλά το Βέλγιο απέτυχε. Άρχισε τη διοργάνωση με ήττα-σοκ!

Για να αναφερθούμε και στους νικητές, οι Σλοβάκοι έκαναν τη δική τους υπέρβαση. Βρήκαν νωρίς το γκολ και κράτησαν την εστία τους ανέπαφη έως το τέλος. Είχαν και ευκαιρίες για δεύτερο γκολ, ενώ έβγαλαν μία εικόνα καλύτερη από αυτή που θα περίμεναν οι περισσότεροι.

Μετά τη δική τους νίκη και ο 3-0 της Ρουμανίας επί της Ουκρανίας ο όμιλος έγινε άνω κάτω. Το σίγουρο είναι πως η Σλοβακία έβαλε ένα λιθαράκι. Για να έρθει και το παραπάνω, όμως, είναι αναγκαίο να έχει και αντίστοιχη συνέχεια.

Μόλις στο 7′ σκόραρε ο Σχραντς κόντρα στη ροή του αγώνα, καθώς το Βέλγιο έδειχνε να έχει μπει καλύτερα. Ο Ντοκού πήρε προσπάθειες πάνω του, ο Τροσάρντ απείλησε στο 21′, ενώ ο Ονανά στο 36′ είχε άλλη μία καλή στιγμή. Ενδιάμεσα ο Μπόζενικ είχε χάσει μία ευκαιρία για τους Σλοβάκους, οι οποίοι άγγιξαν το 2-0 με τον Πέκαρικ στο 40′.

Ο Λουκάκου, που στα πρώτα λεπτά έχασε μία απίθανη ευκαιρία, ήταν αυτός που στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχε δύο γκολ. Κανένα εξ αυτών, όμως, δεν μέτρησε. Το πρώτο γιατί ήταν σε θέση οφσάιντ στο 56′ και το δεύτερο γιατί στο 86′ είχε κάνει χέρι στην αρχή της φάσης ο Οπεντά. Έτσι έως το φινάλε δεν άλλαξε τίποτα παρά την πίεση των Βέλγων.

ΒΕΛΓΙΟ (Ντομένικο Τεντέσκο): Καστέελς, Καστάνιε, Φαές, Ντεμπάστ, Καράσκο (84′ Οπεντά), Μανγκαλά (58′ Μπακαγιόκο), Ονανά, Τροσάρ (74′ Τίλεμανς), Ντοκού (84′ Λουκεμπάκιο), Ντε Μπρόινε, Λουκάκου.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ (Φραντσέσκο Καλτσόνα): Ντουμπράβκα, Πέκαρικ, Βάβρο, Σκρίνιαρ, Χάντσκο, Κούτσκα, Λομπότκα, Ντούντα, Σχράντς (81′ Ντουρίς), Χαρασλίν (69′ Στρέλετς), Μπόζενικ (69′ Σουσλόφ).