Εuro 2020: Νίκες για Ιταλία και Ισπανία (vids)

Δείτε σε videos όσα έγιναν την Πέμπτη στα προκριματικά της διοργάνωσης

Συντάκτης: Μάνος Ανδρουλάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Εuro 2020: Με νίκες συνέχισαν Ιταλία και Ισπανία την πορεία τους στην προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Οι «ατζούρι» επικράτησαν 3-1 της Αρμενίας στο Ερεβάν και παρέμειναν στο +3 από τη Φινλανδία.

Από τον Φεβρουάριο του 2008 είχε η Ιταλία να πανηγυρίσει 6 διαδοχικές νίκες.

Ρουμανία και Ισπανία τέθηκαν αντιμέτωπες για πρώτη φορά σε ματς διοργάνωσης μετά το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του 1996.

Η «φούρια ρόχα» επικράτησε 2-1 και τιμώρησε με τον τρόπο της τους ασεβείς οπαδούς που αποδοκίμασαν όταν κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον χαμό της κορούλας του Λουίς Ενρίκε.

Τέσσερα γκολ σε 9 λεπτά (80′-89′) έβαλε η Βοσνία & Ερζεγοβίνη απέναντι στο Λιχτενστάιν (5-0 το τελικό σκορ) και παρέμεινε στο -5 από τη Φινλανδία.

Στα 6 γκολ σταμάτησε η Δανία (0-6) στην έδρα του Γιβραλτάρ, ενώ η Ιρλανδία διατήρησε το αήττητο για πέμπτο σερί ματς (1-1 με την Ελβετία) και παρέμεινε στην κορυφή του 4ου ομίλου της προκριματικής φάσης του Εuro 2020.

Τα αποτελέσματα & η βαθμολογία του 6ου ομίλου (σε 5 ματς)

Νησιά Φερόε – Σουηδία 0-4 (12′, 15′ Ίσακ, 23′ Λίντελοφ, 41′ Κουάισον)

Νορβηγία – Μάλτα 2-0 (34′ Μπέργκε, 45+1′ Κινγκ)

Ρουμανία – Ισπανία 1-2 (59′ Αντόνε – 29′ πέν. Ράμος, 47′ Αλκάθερ)