EUROPA LEAGUE

Ολυμπιακός για μεγάλα πράγματα…

Με μαέστρο τον Φορτούνη οι Πειραιώτες επιβλήθηκαν 3-1 της Μπέρνλι και έκαναν αποφασιστικό βήμα πρόκρισης

Συντάκτης: Αντώνης Τσιράκης Χρόνος ανάγνωσης: 4 λεπτά

Έτσι δεν έχει να φοβάται τίποτα! Πλώρη για τους ομίλους του Europa League έβαλε ο Ολυμπιακός το βράδυ της Πέμπτης (23/8) κερδίζοντας με 3-1 την Μπέρνλι.

Οι Πειραιώτες παίζοντας καλό ποδόσφαιρο για μεγάλο χρονικό διάστημα, πήραν σαφές προβάδισμα πρόκρισης και θα κληθούν την επόμενη εβδομάδα στην Αγγλία να είναι το ίδιο σοβαροί προκειμένου να αφήσουν εκτός τους «κλάρετς».

Εξαιρετικός ο Φορτούνης, είχαν κάποιες καλές ενέργειες και οι Χριστοδουλόπουλος και Ποντένσε, ενώ άκρως θετικός ήταν ο Τσιμίκας. Πλήρωσε τις πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα της η Μπέρνλι, η οποία έδειξε να υποτιμά, όπως συνήθως κάνουν οι αγγλικές ομάδες, τον συγκεκριμένο θεσμό.

ΔΕΙΤΕ ΤΟ LIVE

Από τα πρώτα λεπτά μπήκε δυνατά ο Ολυμπιακός και προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό του. Έκανε αυτό που έπρεπε, δηλαδή να μη σηκώνει την μπάλα, και επιχείρησε τόσο από τα πλάγια όσο και με τον Φορτούνη να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα. Η Μπέρνλι είχε μεγάλη δυσκολία στο να αναπτυχθεί και να κρατήσει μπάλα. Οι παίκτες της το μόνο που έκαναν ήταν να αμύνονται και να μπαίνουν δυνατά στις φάσεις.

Με την πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη ο Ολυμπιακός πήρε στο 19′ κεφάλι στο σκορ και έφερε το ματς στα μέτρα του. Οι Άγγλοι αναγκάστηκαν να ανέβουν κάποια μέτρα, αλλά δεν μπορούσαν να απειλήσουν με εξαίρεση ένα σουτ του Γουντ. Ωστόσο, στο 32′ ο Καμαρά έπεσε άτσαλα πάνω στον Γουντ, έδωσε το δικαίωμα στον ρέφερι να δείξει βούλα και ο Γουντ έκανε το 1-1 ένα λεπτό μετά.

Η συγκεκριμένη απόφαση του Βίντσιτς σε συνδυασμό με εκείνη που είχε προηγηθεί στο 29′ με τον Ποντένσε έκανε έξαλλους τους γηπεδούχους. Οι παίκτες του Μαρτίνς έχασαν εντελώς την ψυχραιμία τους και γι’ αυτό ως το φινάλε του ημιχρόνου δεν κατάφεραν να δείξουν την ανωτερότητά τους.

Ωστόσο, η ανάπαυλα λειτούργησε ευεργετικά. Οι Πειραιώτες μπήκαν με καθαρό μυαλό στο δεύτερο μέρος και ουσιαστικά ξεκαθάρισαν ποιος είναι το αφεντικό. Δεν έχασαν τον έλεγχο του αγώνα σε κανένα σημείο του και κλειδί φυσικά ήταν το γρήγορο γκολ. Μόλις στο 48′ ο Μπουχαλάκης έκανε από φάουλ του Φορτούνη το 2-1 και η Μπέρνλι άδειασε. Στο 59′ ο τελευταίος με πέναλτι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1 και όλα τελείωσαν, αφού οι «κλάρετς» έμειναν και με 10 λόγω αποβολής του Γκίμπσον.

Για περίπου ένα τέταρτο ακόμη ο Ολυμπιακός έψαξε άλλο ένα γκολ προκειμένου να τελειώσει με την πρόκριση. Αφού δεν το κατάφερε, αποφάσισε να παίξει πιο συντηρητικά. Ο Ντάιτς, έστω και με 10, έκανε την ομάδα του πιο επιθετική, αλλά οι παίκτες του δεν είχαν φαντασία και δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν αξιόλογες φάσεις.

MVP: Δεν θα μπορούσε να είναι άλλος. Με δύο γκολ και μία ασίστ ο Κώστας Φορτούνης ήταν με διαφορά από τον δεύτερο ο καλύτερος. Είχε συνολικά γεμάτο ματς παίρνοντας αρκετές πρωτοβουλίες.

UP: Η αντίδραση του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο. Άφησε πίσω του τον εκνευρισμό από τις διαιτητικές αποφάσεις, έβαλε την μπάλα κάτω, έπαιξε ορθολογικά και κατάφερε να κυριαρχήσει ολοκληρωτικά.

DOWN: Ο Μπεν Γκίμπσον. Έκανε χωρίς λόγο το πέναλτι στη φάση του 3-1, ενώ είχε και δυσκολίες στο να κλείσει σωστά τους χώρους. Δεν μπορούσε σε μερικές περιπτώσεις να συνεννοηθεί με τον Λονγκ και τους χαφ μπροστά του.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Στον πειθαρχικό έλεγχο θα μπορούσε να είναι πιο αυστηρός ο Σλάβκο Βίντσιτς. Σωστό το πέναλτι που δίνει στον Ολυμπιακό, όπως και η αποβολή του Γκίμπσον. Οι φάσεις που σηκώνουν συζήτηση είναι στο πρώτο μέρος. Από τη στιγμή που δίνει εύκολα πέναλτι στην Μπέρνλι, θα έπρεπε να έχει δείξει βούλα και στη φάση του Ποντένσε στο 29′.

ΓΚΟΛ: 19′ και 60′ πέν. Φορτούνης, 48′ Μπουχαλάκης – 33′ πέν. Γουντ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 32′ Μπουχαλάκης, 44′ Χριστοδουλόπουλος – 45’+2 Γκούντμουντσον, 47′ Γκίμπσον, 47′ Λονγκ, 76′ Τέιλορ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 59′ Γκίμπσον

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Ελαμπντελαουί, Μιράντα, Βούκοβιτς, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Φορτούνης (89′ Φετφατζίδης), Χριστοδουλόπουλος (84′ Ανσαριφάρντ), Ποντένσε, Γκερέρο.

ΜΠΕΡΝΛΙ (Σον Ντάιτς): Χίτον, Μπάρντσλεϊ, Λονγκ, Γκίμπσον, Γουόρντ (66′ Λένον), Κορκ, Χέντρκ, Γκούντμουντσον (76′ Βόουκς), Τέιλορ, Μπαρνς, Γουντ (62′ Ταρκόφσκι).

Ολυμπιακός – Μπέρνλι: Το 3-1 με πέναλτι του Φορτούνη (vid)

Ολυμπιακός – Μπέρνλι: Προβάδισμα με κεφαλιά του Μπουχαλάκη (vid)

Ολυμπιακός – Μπέρνλι: Η γκολάρα με φάουλ του Φορτούνη (vid)