Η Γαλλία την πάτησε! Ισοπαλία με Πολωνία και τώρα τρέχει

Η Γαλλία ισοφαρίστηκε στο τέλος από την Πολωνία, πήρε τη 2η θέση στον όμιλό της και πάει σε ένα μονοπάτι με Γερμανία, Ισπανία, Πορτογαλία

Συντάκτης: Γιάννης Χωριανόπουλος Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Η Γαλλία την πάτησε. Σαν κάτι να της έλειπε και τελικά φάνηκε και στο τελικό σκορ. Ισοφαρίστηκε προς το τέλος από την Πολωνία, 1-1 και πάει η 1η θέση του ομίλου. Μεγάλη ζημιά για την ομάδα του Ντεσάν. Η Γαλλία πάει τώρα σε μονοπάτι νοκ άουτ με Γερμανία, Ισπανία, Πορτογαλία.

Και στο Euro 2024 γίνεται χαμός.

Η Γαλλία στο πρώτο ημίχρονο νωθρή. Από το 30′ και μετά ανέβασε στροφές. Εμπαπέ και Ντεμπέλε μπορούσαν να σκοράρουν αλλά ο φοβερός Σκορούπσκι έβγαλε σε κόρνερ. Ο πορτιέρε της Πολωνίας ο καλύτερος του αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Γαλλία βρήκε νωρίς γκολ. Πέναλτι πάνω στον Ντεμπέλε, εύστοχος ο Εμπαπέ. Στη συνέχεια ο Σκορούπσκι είπε όχι σε Εμπαπέ, Μπαρκολά με φοβερές αποκρούσεις.

Και αφού η ομάδα του Ντεσάν δεν τελείωνε το ματς, ήρθε η γκέλα. Πέναλτι του Ουπαμεκανό πάνω στον Σβιντέρσκι, τον πρώην του ΠΑΟΚ. Ο Λεβαντόφσκι είδε τον Μενιάν να αποκρούει. Αλλά είχε βγει εκτός εστίας. Επανάληψη. Γκολ στη δεξιά γωνία.

Μετά το 1-1, μάλλον η Πολωνία πάταγε καλύτερα. Ο Σκορούπσκι πάλι πρόλαβε, αυτή τη φορά τον Γκριεζμάν.

Η Γαλλία 2η, πίσω από την Αυστρία.

ΓΚΟΛ: Εμπαπέ 56′ (πεν.)/ Λεβαντόφσκι 79′ (πεν.)

Γαλλία: Μενιάν, Κουντέ, Ουπαμεκανό, Σαλιμπά, Ερναντές, Καντέ (61΄Γκριεζμάν), Τσουαμενί (81΄Φοφανά), Ραμπιό (61΄Καμαβινγκά), Μπαρκολά (61΄Ζιρού), Ντεμπελέ (86΄Κόλο Μουανί), Εμπαπέ.

Πολωνία: Σκορούπσκι, Μπεντνάρεκ, Νταβίντοβιτς, Κίβιορ, Μόντερ, Ζιελίνσκι, Φρανκόφσκι, Ζαλέφσκι (68΄Σκόρας), Σιμάνσκι (68΄Σφιντέρσκι), Ουρμπάνσκι, Λεβαντόφσκι

ΠΡΟΣΦΟΡΑ* ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ, ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ!