ΓΑΛΛΙΑ

Απέφυγε την ήττα στο 88′ η Λιόν των… 11 παικτών (vids)

Οι «γκον» έσωσαν την παρτίδα (2-2) κόντρα στην Καέν που τελείωσε το ματς με 9 ποδοσφαιριστές

Το γκολ του Φερλάν Μεντί στο 88ο λεπτό χάρισε στη Λιόν τον βαθμό στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Καέν (2-2).

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στην εκπνοή του α’ ημιχρόνου με φάουλ του Ναμπίλ Φεκίρ (είχε απειλήσει και στο 12′ με κεφαλιά), αλλά οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν τα δεδομένα.

Στο 53ο λεπτό ο Κλοντ Μποβί ισοφάρισε με πέναλτι, στο 55ο ο Τζικού τιμωρήθηκε με κόκκινη για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Φεκίρ, ο οποίος αντικαταστάθηκε στο 65′.

Η Λιόν απείλησε στο 69′ με τον Μαρτάν Τεριέ, αλλά η Καέν των 10 παικτών ήταν αυτή που σκόραρε, με κοντινή κεφαλιά του Πρινς Ονιάνγκ στο 73′.

O Τζέισον Ντεναγέρ άγγιξε το 2-2 στο 75′, καθώς η μπάλα μετά την κεφαλιά του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, ο Μπρις Σαμπά είπε “όχι” στον Μουσά Ντεμπελέ (κεφαλιά στο 78′) και τελικά ο Μεντί ισοφάρισε ακριβώς στο 88′ με ωραίο σουτ από πλάγια θέση.

Η Καέν ολοκλήρωσε το ματς με 9 παίκτες, επειδή ο Μπαϊσαμά Σανκό έριξε κουτουλιά το κεφάλι του στον Ράφαελ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων (ο διαιτητής έκανε χρήση του VAR).

ΚΑΕΝ: Σαμπά, Γκιλμπέρ, Μπαΐς, Τζικού, Εμπένγκ, Φαζρ, Ονιανγκέ, Μποβού (79′ Σανκό), Καουί (58′ Ζενεβουά), Νινγκά, Κριβελί (65′ Μπαμού)

ΛΙΟΝ: Λόπες, Ραφαέλ, Μαρσέλο, Ντεναγέρ, Μεντί, Τουσάρ (71′ Ντεπάι), Εντομπελέ, Τραορέ (76′ Κορνέ), Φεκίρ (65′ Τεριέ), Αουάρ, Ντεμπελέ

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

Παρασκευή (14/9)

Νις – Ρεν 2-1 (77’ Σεντ Μαξίμ, 89’ Λι Μελού – 58’ αυτ. Σαρ)

Παρί Σεν Ζερμέν – Σεντ Ετιέν 4-0 (22’ Ντράξλερ, 51’ πεν. Καβάνι, 76’ Ντι Μαρία, 85’ Ντιαμπί)

Σάββατο (15/9)

Καέν – Λιόν 2-2 (53′ πέν. Μποβί, 73′ Ονιάνγκ – 45′ Φεκίρ, 88′ Μεντί)

20 Γκινγκάμπ 4 0

Καλή προπόνηση για την Παρί εν όψει Champions League (vid)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Απέφυγε την ήττα στο 88′ η Λιόν των… 11 παικτών (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.