ΓΑΛΛΙΑ

H Λιόν τις (29) τελικές, η Νις το γκολ! (vid)

Με τέρμα του Αλάν Σεν-Μαξιμέν στο 50ό λεπτό οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν 1-0

Με γκολ του Αλάν Σεν-Μαξιμέν στο 50ό λεπτό, η Νις υποχρέωσε τη Λιόν σε εντός έδρας ήττα-σοκ (1-0).

Οι γηπεδούχοι είχαν 29 τελικές, τις περισσότερες για ομάδα που δεν κατάφερε να βρει δίχτυα σε αγώνα της Ligue 1 από τον Δεκέμβριο του 2011 (τότε η Σεντ Ετιέν είχε 30 κόντρα στην Παρί).

Από αυτόν τον αριθμό τελικών οι 9 ήταν προς την εστία, όλες όμως εξουδετερώθηκαν από τον Βάλτερ Μπενίτες, ο οποίος έγινε ο τερματοφύλακας της Νις με τις περισσότερες αποκρούσεις σε ένα ματς για παραπάνω από 10 χρόνια!

Οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με τον Σεν-Μαξιμέν τρία λεπτά πριν από το γκολ – ομοίως και οι γηπεδούχοι με τον Φεκίρ στο 57′.

ΛΙΟΝ: Λόπες, Ραφαέλ, Μαρσέλο, Μεντί, Ντενάγερ, Εντομπελέ, Τουσάρ (79′ Πάπε Ντιόπ), Τραορέ (84′ Αουάρ), Τεριέ (68′ Κορνέτ), Ντεπάι, Φεκίρ.

ΝΙΣ: Μπενίτες, Ζαλέ, Ντάντε, Ερέλ, Μποσκαλί, Σαρ, Ταμέζ, Σιπριάν, Σεν-Μαξιμέν (85′ Κόλι), Λες Μελού, Μπαλοτέλι (76′ Μαολίντα).

20. Γκινγκάμπ 0

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «H Λιόν τις (29) τελικές, η Νις το γκολ! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.