ΓΑΛΛΙΑ

Λιλ – Μπρεστ 1-1: Μία πρωταθλήτρια σε απόγνωση!

Η Λιλ έχασε βαθμούς και κόντρα στη Μπρεστ για το πρωτάθλημα της Γαλλίας.

Η Λιλ δεν κατάφερε να κερδίσει την αδύναμη Μπρεστ και δε θυμίζει σε τίποτα την ομάδα που κατέκτησε πέρσι το πρωτάθλημα Γαλλίας.

Νέο στραβοπάτημα για τη Λιλ που… παραπαίει! Η πρωταθλήτρια Γαλλίας δεν έχει καταφέρει ως τώρα να δείξει τα χαρακτηριστικά της ομάδας που σήκωσε πέρσι την κούπα της Ligue 1. Αυτή τη φορά δεν κατάφερε να κερδίσει ούτε την Μπρεστ, εντός έδρας, μένοντας στο 1-1.

Ειδικότερα, το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε ο Ντέιβιντ στο 19ο λεπτό, με όμορφη προσπάθεια. Οι γηπεδούχοι έδειξαν σημασία χαλάρωσης, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Μπρεστ που ισοφάρισε στο 32ο λεπτό με τον Βεβρ, με εκτέλεση φάουλ και την μπάλα να κοντράρει στο τοίχος.

Αυτό το γκολ έδωσε ψυχολογία στους φιλοξενούμενους που ανέβασαν ρυθμούς στο δεύτερο μέρος. Προσπάθησε να βρει το γκολ νίκης, με επικίνδυνες αντεπιθέσεις. Από την άλλη πλευρά, η Λιλ έχασε δύο καλές ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη, αλλά ο Γουεά δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτα.

Η Λιλ φανέρωσε για ακόμα ένα παιχνίδι τις αδυναμίες της, ενώ η Μπρεστ πήρε ένα σημαντικό βαθμό για τη «μάχη» για την παραμονή.