ΓΑΛΛΙΑ

Με ανατροπή στο «Ζοφρoυά Γκισάρ» η Μπορντό

Οι «Γιρονδίνοι» επικράτησαν 3-1 της Σεντ Ετιέν και πήραν νίκη γοήτρου

Οκτώ λεπτά χρειάστηκε η Μπορντό για να ανατρέψει το προβάδισμα της Σεντ Ετιέν στο «Ζοφρουά Γκισάρ» και να επικρατήσει με 3-1.

Ο Ρεμί Καμπελά άνοιξε το σκορ στο 28’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι, αλλά ο Γιουνούς Σανκαρέ ισοφάρισε στο 30’ και ο Ζιλ Κουντέ ανέτρεψε ταδεδομένα στο 36’.

Η Σεντ Ετιέν είχε τη «χρυσή» ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 89’ με νέο πέναλτι του Καμπελά, όμως ο Μπενουά Κοστίλ κατέγραψε τη 13η απόκρουση από τη σεζόν 2011-12 και, ουσιαστικά, χάρισε τη νίκη στην Μπορντό.

Ο Μάλκομ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων χάρη στο 8ο γκολ εκτός περιοχής κατά την τελευταία διετία (έχει τα πρωτεία στη σχετική κατηγορία της Ligue 1).

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της Σεντ Ετιέν στο πρωτάθλημα, έπειτα από 13 αναμετρήσεις (στις 21 Ιανουαρίου η τελευταία από τη Νις).

ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ: Ρουφιέ, Ντεμπουσί, Περέν, Σούμποτιτς, Γκάμπριελ Σίλβα, Σέλνες (46′ Μπαμπά), Εμβιλά, Αμουμά, Καμπελά, Μονέ-Πακέ (62′ Ντεπ), Μπέριτς.

ΜΠΟΡΝΤΟ: Κοστίλ, Σαμπαλί, Κουντέ, Πάμπλο, Πουντζ, Λέραγκερ, Μεϊτέ (85′ Λέβτσουκ), Σανκαρέ (42′ Πλάσιλ), Μάλκομ, Μπρέθγουεϊτ, Καμανό (75′ Καφού).

Τα αποτελέσματα της 36ης αγωνιστικής

Παρασκευή (4/5)

Αμιάν – Παρί Σεν Ζερμέν 2-2 (47’, 80’ Κονατέ – 26’ Καβάνι, 64’ Ενκινκί)

Κυριακή (6/5)

Σεντ Ετιέν – Μπορντό 1-3 (28′ Καμπελά – 30′ Σανκαρέ, 36′ Κουντέ, 90+5′ Μάλκομ)

*Με ματς περισσότερο

Οι 3 πρώτοι στο Champions League (ο 3ος στα προκριματικά)

Ο 4ος στο Europa League, όπως και ο κάτοχος του Coupe de France και ο κάτοχος του Coupe de la Ligue

Υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι, ο 18ος παίζει μπαράζ παραμονής/ανόδου με τον 3ο της Ligue 2

Στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά τα μεταξύ τους ματς, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά η καλύτερη εκτός έδρας επίθεση, μετά τα περισσότερα γκολ σε ένα ματς(!) και τελευταίο κριτήριο είναι το fair-play

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Με ανατροπή στο «Ζοφρoυά Γκισάρ» η Μπορντό», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.