ΓΑΛΛΙΑ

Βίοι αντίθετοι για Μονακό και Λιόν

Χαμός έγινε στο φινάλε των αναμετρήσεων της 37ης και προτελευταίας αγωνιστικής της Ligue 1. H Μονακό έκαμψε την αντίσταση της Σεντ Ετιέν στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων με πέναλτι του Φαμπίνιο (1-0), “καβάλησε” στο +2 τη Λιόν και είναι πλέον το φαβορί για τη 2η θέση που οδηγεί απευθείας στους ομίλους του Champions League. Οι...

Χαμός έγινε στο φινάλε των αναμετρήσεων της 37ης και προτελευταίας αγωνιστικής της Ligue 1.

Οι “γκον” προηγούνταν 2-1 με ανατροπή στο “Σταντ ντε λα Μεϊνό”, όμως η Γκινγκάμπ απάντησε με το ίδιο νόμισμα χάρη στα γκολ των Νούνο ντα Κόστα (88′) και Λινάρ (90′), φτάνοντας στη νίκη (3-2) μετά από 11 ματς.

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Λιλ επί της Ντιζόν (2-1), καθώς εξασφάλισε την παραμονή της στην κατηγορία, ενώ η Ρεν επικράτησε της αδιάφορης Παρί Σεν Ζερμέν με 0-2 και κλείδωσε την 5η θέση που οδηγεί στο Europa League (το ίδιο και η 6η επειδή οι γηπεδούχοι έχουν κατακτήσει Coupe de France και Coupe de la Ligue).

Πρόσωπο του “Παρκ ντε Πρενς” ήταν ο Τιάγκο Μότα, ο οποίος αποχωρεί μετά από επτά χρόνια εξ ου και τα σχετικά ευχαριστήρια μπλουζάκια που φορούσαν οι συμπαίκτες του.

Να σημειωθεί ότι οι πρωταθλητές Γαλλίας ηττήθηκαν για πρώτη φορά εντός έδρας στο πρωτάθλημα, κι ενώ είχαν προηγηθεί 17 νίκες και μια ισοπαλία την προηγούμενη αγωνιστική με την Γκινγκάμπ.

Tα αποτελέσματα της 37ης αγωνιστικής

Παρασκευή (11/05)

Γκινγκάμπ – Μαρσέιγ 3-3 (42’, 52’ Γκρενιέ, 70’ πέν. Μπριάν – 2’ Ζερμέν, 14’, 81’ Τοβέν)

Σάββατο (12/5)

Αμιάν – Μετς 2-0 (21′ πέν. Μανζαλά, 86′ αυτ. Σελίμοβιτς)

Ανζέ – Ναντ 0-2 (50’ Λίμα, 61’ Κουλιμπαλί)

Μπορντό – Τουλούζ 4-2 (38′, 49′ Μπρέθγουεϊτ, 73′ Λεράγκερ, 78′ Μάλκομ – 29′ Ισιαγκά Σιλά, 90′ Ντιόπ)

Λιλ – Ντιζόν 2-1 (18′, 45′ Μοθίμπα – 11′ Κουόν Τσανγκ-Χουν)

Μονακό – Σεντ Ετιέν 1-0 (90+1′ πέν. Φαμπίνιο)

Μονπελιέ – Τρουά 1-1 (58’ Κοζά – 31’ Αζαμούμ)

Νις – Καέν 4-1 (2′ και 10′ πέν. Μπαλοτέλι, 36′ Σεν-Μαξιμέν, 72′ Σερί – 76′ Κουακού)

Παρί Σεν Ζερμέν – Ρεν 0-2 (52’ πέν. Μπεριγκό, 71’ Ινού)

Στρασμπούρ – Λιόν 3-2 (22′ Μπαοκέν, 88′ Νούνο ντα Κόστα, 90’+4 Λιενάρ / 50′ πέν. Φεκίρ, 73′ Αουάρ)