Γερμανία για μεγάλα πράγματα, νίκησε και την Ουγγαρία (vids)

Η Γερμανία δείχνει πως επιστρέφει σε mode πρωταθλητισμού, νίκησε και την Ουγγαρία και έκανε το 2 στα 2 στο φετινό Euro

Γερμανία για μεγάλα πράγματα, νίκησε και την Ουγγαρία
Συντάκτης: Γιάννης Χωριανόπουλος Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Η Γερμανία είναι εδώ. Η ομάδα με τον Νάγκελσμαν με τον πάγκο επιστρέφει σε mode πρωταθλητισμού. Έκανε το 2 στα 2 στο Euro 2024 και ουσιαστικά προκρίθηκε στα νοκ άουτ. Νίκησε την Ουγγαρία 2-0.

Η Γερμανία σοβαρή, κυριαρχική σε αρκετά σημεία του αγώνα. Αν ήταν και λίγο πιο προσεκτική θα έβαζε κι άλλα γκολ. Είχε τα θέματα στην άμυνα αλλά τελικά κράτησε το μηδέν.

Ο εκπληκτικός Μουσιάλα το πρώτο γκολ λίγο μετά το 20λεπτο. Ο άσος της Μπάγερν έκανε φοβερό πρώτο ημίχρονο και δείχνει σε φοβερή κατάσταση. Ο Νόιερ απάντησε με εντυπωσιακή απόκρουση σε φάουλ του Σομποσζλάι λίγο μετά το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γερμανοί έδειχναν πως θα σκοράρουν. Είχαν και οι ούγγροι τις φάσεις τους (μια κεφαλιά του Σάλαι, ή μια απόκρουση στην γραμμή του Κίμιχ αλλά μετά το 2-0) αλλά φαίνεται πως υπολείπονταν.

Ωραίο γύρισμα και εξαιρετικό πλασέ του Γκιντογκάν για το 2-0. Ο Σανέ έχασε ευκαιρία στο τέλος για το 3-0 με πλασέ.

ΓΚΟΛ: Μουσιάλα 22′, Γκιντογκάν 67′

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Νόιερ, Κίμιχ, Ρίντιγκερ, Τα, Μίτελστεντ, Άντριχ (72′ Τζαν), Κρόος, Μουσιάλα (72′ Φίριχ), Γκιντογκάν (84′ Ούνταβ), Βιρτς (58′ Σανέ), Χάβερτς (58′ Φίλκρουγκ)

ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Γκουλάτσι, Φιόλα, Ορμπάν, Ντάρνταϊ, Μπόλα (75′ Άνταμ), Νάγκι (64′ Κλέινχεϊσλερ), Σέφερ, Κέρκεζ (75′ Νάγκι), Σαλάι (87′ Σόμποθ), Σομποσλάι, Βάργκα (87′ Γκάζνταγκ)

ΒΟΜΒΑ! ΗΡΘΕ ΝΕΑ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΚΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΜΟΙΡΑΖΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΔΩΡΑ*!