ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Από 0-2, 4-2 και κορυφή για την Ντόρτμουντ

Με σούπερ ανατροπή στο 2ο ημίχρονο η Ντόρτμουντ έφερε τα πάνω κάτω στην «BayArena», νίκησε την Μπάγερ Λεβερκούζεν και πέρασε μόνη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Όλα πήγαιναν στραβά για την Μπορούσια στο πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα δύο γκολ, με τους Βέιζερ (9’) και Τα (39’). Όμως, τα πάντα άλλαξαν στο...

Συντάκτης: Sportime Team Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Με σούπερ ανατροπή στο 2ο ημίχρονο η Ντόρτμουντ έφερε τα πάνω κάτω στην «BayArena», νίκησε την Μπάγερ Λεβερκούζεν και πέρασε μόνη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Όλα πήγαιναν στραβά για την Μπορούσια στο πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα δύο γκολ, με τους Βέιζερ (9’) και Τα (39’).

Όμως, τα πάντα άλλαξαν στο δεύτερο μισό. Οι φιλοξενούμενοι με γκολ από τους Λάρσεν (65’) και Ρόις (69’) ισοφάρισαν σε 2-2 και στο τελευταίο πεντάλεπτο «χτύπησε» ο Πάκο Αλκάθερ: Με τον Ισπανό κυνηγό να φέρνει την ανατροπή στο 85’ και στις καθυστερήσεις να διαμορφώνει το τελικό 4-2.

ΜΠΑΓΕΡ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Χραντέτσκι, Βέιζερ (70’ Γιεντβάι), Τα, Σβεν Μπέντερ, Βέντελ, Κορ, Λαρς Μπέντερ. Μπραντ (79’ Παουλίνιο), Χάβερτζ, Βόλαντ, Αλάριο (70΄Μπέιλι)

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπούρκι, Χακίμι. Ντιαλό, Ζαγκάντου, Ακανί, Ντελάνεϊ (46’ Νταχού), Βίτσελ. Λάρσεν, Ρόις, Πούλισιτς (68’ Σάντσο), Φίλιπ (63’ Αλκάθερ).

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής

Παρασκευή (28/9)

Χέρτα – Μπάγερν 2-0 (23’ πεν. Ιμπίσεβιτς, 44’ Ντούντα)

Σάββατο (29/9)

Σάλκε – Μάιντζ 1-0 (11’ Σοπφ)

Χοφενχάιμ – Λειψία 1-2 (90’ πέν. Κράμαριτς / 53’, 73’ Πούλσεν)

Στουτγάρδη – Βέρντερ Βρέμης 2-1 (19’ Δώνης, 75’ Κάστρο / 68’ αυτ. Ζίελερ)

Βόλφσμπουργκ – Γκλάντμπαχ 2-2 (12’ Στέφεν, 59’ Βέγκχορτστ / 7’ Πλεά, 48’ Αζα΄ρ)

Νυρεμβέργη – Φορτούνα Ντίσελντορφ 3-0 (28’ Μπέχρενς, 64’ Ισάκ. 78’ Παλάσιος)

Λεβερκούζεν – Ντόρτμουντ 2-4 (9’ Βέιζερ, 39’ Τα / 65’ Λάρσεν. 69’ Ρόις, 85’, 90+1’ Αλκάθερ)