ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Μπάγερν: Στην «5άρα» απάντησε με «5άρα»! – Στον βαθμό η Ντόρτμουντ

Στην κορυφή της βαθμολογίας στο γερμανικό πρωτάθλημα και πάλι η Μπάγερν Μονάχου. Έναν βαθμό κάτω η Ντόρτμουντ.

Λίγες ημέρες μετά τον οδυνηρό αποκλεισμό στο Κύπελλο από την Γκλάντμπαχ με 5-0, η Μπάγερν Μονάχου πέρασε με 5-2 από την Ουνιόν Βερολίνου.
Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Μετά την ιστορική συντριβή από τη Γκλάντμπαχ στο Κύπελλο, η Μπάγερν Μονάχου ξέσπασε με τη σειρά της!

Μετά το βαρύ 5-0 οι Βαυαροί συνέτριψαν με 5-2 την Ουνιόν στο Βερολίνο με 5-2 στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Όπως φαίνεται ο εγωισμός της Μπάγερν Μονάχου δεν μπορούσε να το αντέξει και έτσι ήρθε απάντηση επίσης με «5άρα».

Για τους φιλοξενούμενοι δύο γκολ πέτυχε ο Λεβαντόφσκι και μάλιστα πρώτα 23 λεπτά της αναμέτρησης, το πρώτο με πέναλτι.

Από εκει και πέρα ο Σανέ έκανε το 0-3 στο 34′ και τον Κομάν στο 60′ να κάνει το 1-4.

Ο Ράιερσον πέντε λεπτά αργότερα μείωσε εκ νέου για τους γηπεδούχους, όμως ο Μίλερ το 79’ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα διαμορφώνοντας το τελικό 5-2.

Η ομάδα του Βερολίνου είχε μειώσει σε 1-3 προσωρινά φυσικά με τον Γκίσελμαν δύο λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου. ημιχρόνου.

Νίκη η Μπάγερν, νίκη και η Ντόρτμουντ

Εξάλλου νικηφόρο Σάββατο (30/10) πέρασε και η Ντόρτμουντ που επιβλήθηκε με 2-0  εντός έδρας της Κολωνίας.

Ο Τόργκαν Αζάρ έκανε το 1-0 στο 40’ για την Μπορούσια, με τον Τίτζες στο 63’ να «κλειδώνει» την 8η νίκη της ομάδας του.

Οκτώ νίκες έχει και η Μπάγερν Μονάχου που έχει 25 βαθμούς, με τους Βεστφαλούς να ακολουθούν στο -1, έχοντας 24.

Εξάλλου σπουδαία νίκη και μάλιστα μέσα στο Λεβερκούζεν πανηγύρισε η Βόλφσμπουργκ με 2-0 αφήνοντας τους γηπεδούχους στους 17 βαθμούς και την 4η θέση.

Από εκεί και πέρα η εξαιρετική φέτος Φράιμπουργκ πήρε με 3-1 και την Γκρόιτερ Φιρτ και φιγουράρει στην  3η θέση του πίνακα!

Γερμανία: Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής