ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Bundesliga: Η Ντόρτμουντ έκανε πλάκα στην Βόλφσμπουργκ – Η βαθμολογία

Διαστημική Ντόρτμουντ, έριξε έξι στη Βόλφσμπουργκ!

Bundesliga: Ένα απίστευτο πάρτι έστησε η Ντόρτμουντ το απόγευμα του Σαββάτου (16/4), διασύροντας την Βόλφσμπουργκ με 6-1!
Συντάκτης: Ιωσήφ Σηφάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Οι Βεστφαλοί μπορεί το τελευταίο διάστημα να μην πέταγαν «φωτιές», ωστόσο ξέσπασαν κόντρα στην… αγαπημένη τους αντίπαλο. Είναι χαρακτηριστικό πως ο δείκτης του σκορ στο ημίχρονο είχε φτάσει στο 5-0, με τα γκολ να σημειώνονται μάλιστα σε διάστημα 14 λεπτών!

Στο 24ο λεπτό ο 17χρονος Ρότε συνδύασε το ντεμπούτο του με γκολ, δύο λεπτά αργότερα Βίτσελ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτωμ, στο 28′ ο Ακάνζι έκανε το 3-0, ο Τσαν στο 35′ έγραψε το 4-0 και στο 38′ ο Έρλινγκ Χάαλαντ διαμόρφωσε το 5-0.

Μάλιστα, ο Νορβηγός άσος σκόραρε και για δεύτερη φορά στο 54′, επιστρέφοντας στα γκολ μετά από περίπου τρεις μήνες, λόγω του τραυματισμού του.

Με αυτόν τον τρόπο, η Ντόρτμουντ έφτασε στην 13η νίκη στα 14 τελευταία επίσημα ραντεβού τους ανεξαρτήτως έδρας, έχοντας και μια ισοπαλία.