ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Bundesliga: Σανέ-τοιμος από καιρό, λύτρωσε τη Μπάγερν Μονάχου – Η βαθμολογία

Ο Σανέ μπήκε αλλαγή στο 67' και στο 71΄ πέτυχε το καθοριστικό γκολ για την Μπάγερν

Bundesliga: Ο Σανέ μπήκε αλλαγή στο 67' και στο 71΄ πέτυχε το καθοριστικό γκολ
Συντάκτης: Σπύρος Γιαννόπουλος Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Bundesliga: Η Άιντραχτ είχε βάλει δύσκολα στην Μπάγερν Μονάχου, αλλά ο Σανέ ήρθε από τον πάγκο και χάρισε τη νίκη στους Βαυαρούς (0-1).

Οι «αετοί» κρατούσαν επάξια το μηδέν  για περίπου εβδομήντα λεπτά. Ο Γιούλιαν Νάγκελσμαν έβλεπε την Μπάγερν να μην μπορεί να νικήσει τον Τραπ.

Ούτε ο Λεβαντόφσκι, ούτε κάποιος εκ των Γκνάμπρι, Μουσιάλα, Κομάν μπορούσε να διασπάσει την άμυνα της Άιντραχτ.

Τότε, στο 67ο λεπτό, ο προπονητής των Βαυαρών επιστράτευσε τον Λερόι Σανέ, η οποίος ήταν Σαν-έτοιμος εδώ και από πολλή ώρα για να συνεισφέρει στην επίθεση.

Ούτε τέσσερα λεπτά δεν πέρασαν και ο Γερμανός με ένα άπιαστο σουτ άνοιξε το σκορ στο «Deutsche Bank Park» (71΄).

Με τον «Λέβα», o οποίος προχώρησε σε δηλώσεις για την κατάσταση στην Ουκρανία, να μην μπορεί να ματώσει τα δίχτυα, το τέρμα του Σανέ ήταν χρυσάφι, μιας και αύξησε – έστω και προσωρινά – τη διαφορά στο συν εννιά από τη δεύτερη της βαθμολογίας, Μπορούσια Ντόρτμουντ.

Πεδίο δόξης λαμπρό και για τις Λεβερκούζεν – Φράιμπουργκ. Οι «ασπιρίνες» διέλυσαν με 3-0 την Αρμίνια Μπίλεφελντ, ενώ η ομάδα του Κρίστιαν Στράιχ παρέμεινε στην τετράδα χάρη σε επιβλητική εμφάνιση με το ίδιο σκορ απέναντι στη Χέρτα Βερολίνου (3-0).

Μπόχουμ – Λειψία (16:30)

Άουγκσμπουργκ – Μπορούσια Ντόρτμουν (18:30)

Η Βαθμολογία

Bundesliga: Νίκη – χρυσάφι από τον Σανέ για την Μπάγερν και συν εννιά από Ντόρτμουντ