ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Bundesliga: «Τεσσάρα» η Μάιντς και «βλέπει» Ευρώπη!

Καταιγιστική η Μάιντς στο παιχνίδι που άνοιξε την «αυλαία» της 9ης αγωνιστικής της Bundesliga την Παρασκευή (22/10).

Καταιγιστική η Μάιντς στο ματς που άνοιξε την «αυλαία» της 9ης αγωνιστικής της Bundesliga την Παρασκευή (22/10), νίκησε 4-1 την Άουγκσμπουργκ
Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Μετά από τρεις σερί ήττες, η Μάιντς «ξέσπασε» επί της Άουγκσμπουργκ για την 9η αγωνιστική στη Γερμανία.

Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Τζόναθαν Μπόυρκαρντ με δύο γκολ και συγκεκριμένα στο 26′ και το 71′

Από εκεί και πέρα το σκορ του παιχνιδιού άνοιξε στο 10ο λεπτό ο Καρίμ Ονισίβιο, με τον Μπελ να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του πέντε λεπτά αργότερα (15′).

Η συνέχεια ανήκε στον Μπούρκαρντ, με την Άουγκσμπουργκ να μειώνει, προσωρινά, σε 3-1 στο 69′ με τον Ζεκίρι.

Με τη νίκη αυτή η Μάιντς έφτασε τους 13 βαθμούς και τις 4 νίκες και έστω και προσωρινά «σκαρφάλωσε» στην 6η θέση της βαθμολογίας «βλέποντας» Ευρώπη.

Από το υπόλοιπο πρόγραμμα η Μπάγερν Μονάχου υποδέχεται τη Χόφενχαϊμ το Σάββατο (23/10), ενώ η Ντόρτμουντ δοκιμάζεται στο Μπίλεφελντ.

Τέλος η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League, Άιντραχτ Φρανκφούρτης, αντιμετωπίζει τη Μπόχουμ εκτός έδρας την Κυριακή (24/10).

Γερμανία: Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

Παρασκευή (22/10)

Μάιντς – Άουγκσμπουργκ 4-1 (10′ Ονισίβο, 15′ Μπελ, 26′, 71′ Μπουρκάρντ – 69′ Ζεκίρι)