ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Bundesliga: Ανατροπή η Μπάγερν, «γκέλα» από Σταφυλίδη-Λαμπρόπουλο η Ντόρτμουντ – Η βαθμολογία

Νίκη με ανατροπή για την Μπάγερν Μονάχου κόντρα στην Μάιντς (2-1) και +6 από την Ντόρτμουντ η οποία έμεινε στην ισοπαλία.

Νίκη με ανατροπή για την Μπάγερν Μονάχου κόντρα στην Μάιντς (2-1) και +6 από την Ντόρτμουντ η οποία έμεινε στο 1-1 στην έδρα της Μπόχουμ.
Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Ξεμακραίνει η Μπάγερν Μονάχου στην μάχη του πρωταθλήματος η οποία με τη νίκη της επί της Μάιντς (2-1) για την 15η αγωνιστική της Bundesliga.

Στους 37 βαθμούς οι Βαυαροί στους 31 η Ντορτμουντ που υποχρεώθηκε σε εκτός έδρας 1-1 από τη Μπόχουμ στην οποία αγωνίζονται οι Κώστας Σταφυλίδης και Βασίλης Λαμπρόπουλος.

Στο Μόναχο η Μπάγερν βρέθηκε πίσω στο σκορ  στο 22’ από γκολ του Ονισίβο, με την ομάδα του Νάγκελσμαν να αντιδρά και να πετυχαίνει την ανατροπή στο Β΄ μέρος.

Ο Τολισό σέρβιρε στο 53’ στον Κομάν, που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ενώ το τελικό 2-1 διαμορφώθηκε στο 74’ με τον Μουσιάλα, ο οποίος είχε σκοράρει και κόντρα στην Μπαρτσελόνα την Τετάρτη.

Η 12η νίκη της Μπάγερν στο πρωτάθλημα συνοδεύτηκε ιδανικά από την γκέλα της Ντόρτμουντ η οποία έμεινε στο 1-1 στην έδρα της Μπόχουμ.

Η Μπορούσια γλίτωσε έστω την ήττα Λαμπρόπουλου (έμεινε στον πάγκο) και Σταφυλίδη (ήταν βασικός κι έγινε αλλαγή στις καθυστερήσεις), όμως ακόμη κι έτσι βρίσκεται πλέον πλέον στο -6 από την πρώτη θέση.

Το σκορ άνοιξε ο Πόλτερ με πέναλτι στο 40ο λεπτό, ενώ για τους φιλοξενούμενους ισοφάρισε στο 86’ με τον Μπραντ,  ο οποίος αποδείχθηκε καθοριστική αλλαγή από πλευράς Ρόζε.

Νίκη με 2-0 μέσα στη Βόφσμπουργκ πέτυχε η Στουτγάρδη με τον Μαυροπάνο να κάνει το 1-0 με ένα σουτ-κεραυνό. Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Έλληνα στόπερ έφτασε τους 17 βαθμούς και πλέον βγήκε από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Bundseliga: Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής