Ντόρτμουντ: Κέρασε «εξάρα» την Γκλάντμπαχ – Η βαθμολογία της Bundesliga

Διαστημική εμφάνιση από τους Βεστφαλούς που γύρισαν σελίδα μετά τον διασυρμό από τη Ρέιντζερς

Ντόρτμουντ: Έξι γκολ κόντρα στην πρώην ομάδα του Μάρκο Ρόζε
Συντάκτης: Σπύρος Γιαννόπουλος Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Ποιος είδε την Ντόρτμουντ και δεν τη φοβήθηκε; Οι Βεστφαλοί σκόρπισαν την Γκλάντμπαχ που πλήρωσε το μάρμαρο της συντριβής στο Europa League.

Το 2-4 από τη Ρέιντζερς αποτέλεσε ένα γερό χαστούκι για τους κιτρινόμαυρους, οι οποίοι επανήλθαν με πολλά γκάζια στη Bundesliga.

Η Γκλάντμπαχ δεν κατέβαλε την παραμικρή αντίδραση, καθώς ήδη από το πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Μάρκο Ρόζε, είχαν αποκτήσει προβάδισμα ασφαλείας με 2-0 (26΄ Ρόις, 32΄Μάλεν).

Η ήττα άρχισε να υπάρχει ως σενάριο στο μυαλό των «πουλαριών», αλλά μετά το 70ο λεπτό μπήκε για τα καλά και αυτό της συντριβής.

Μέσα σε ένα εικοσάλεπτο, η Ντόρτμουντ εκτίναξε τον δείκτη του σκορ στο 6-0 αφήνοντας πίσω της με τον πιο εμφατικό τρόπο την ήττα στο «Ζιγκνάλ Ιντούνα Παρκ».

Βολφ, Μουκοκό, Ρόις και Τσαν οι σκόρερ για τους γηπεδούχους, με τον αρχηγό Ρόις να γίνεται ο πρώτος παίκτης της Μπορούσια Ντόρτμουντ που συμμετέχει σε πέντε γκολ της ομάδας του σε ένα ματς από το 2016 και τον Πιερ – Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ, ο οποίος επίσης είχε την τιμητική του με την Μπαρτσελόνα.

Οι Βεστφαλοί επανέφεραν τη διαφορά από την Μπάγερν Μονάχου που έκανε ανατροπή και συνεχίζουν να ελπίζουν για στραβοπάτημα των Βαυαρών.

Bundesliga: Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής