ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Μάιντς – Λειψία 0-5: Επίδειξη δύναμης από τους «ταύρους» (vid)

Οι «ταύροι» έκαναν παρέλαση στo Opel Arena και παρέμειναν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας

Μάιντς - Λειψία 0-5: Επίδειξη δύναμης από τους «ταύρους» (vid)
Συντάκτης: Σπύρος Γιαννόπουλος Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Στην τρίτη θέση της Bundesliga διατηρήθηκε η Λειψία, η οποία πέρασε με εμφατικό τρόπο από την έδρα της Μάιντς (5-0).

Οι «ταύροι» ξεκίνησαν πολύ δυνατά το ματς και στο 11ο λεπτό της συνάντησης ο Τίμο Βέρνερ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Νάγκελσμαν. Έπειτα από σέντρα του Λάιμερ, ο Γερμανός στράικερ με όμορφο γύρισμα στην απέναντι γωνία νίκησε τον Φλόριαν Μίλερ για να φτάσει τα 22 τέρματα στο φετινό πρωτάθλημα.

Η υπεροχή της Λειψίας επισφραγίστηκε λίγα λεπτά αργότερα, όταν ο Γιουσούφ Πόουλσεν «έγραψε» το 0-2 (23’) σαν σε προπόνηση. Η αριστερή πλευρά των γηπεδούχων… έμπαζε, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Ζάμπιτσερ με την έκτη του ασίστ στη σεζόν, καθώς σέντραρε γλυκά για τον Δανό και εκείνος με κοντινή κεφαλιά δεν λάθεψε.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Σάλκε-Άουγκσμπουργκ 0-3: Aπό το κακό στο χειρότερο! (vid)

Το… πάρτι των «ταύρων» όμως δεν είχε τελειώσει ακόμα. Στο 37ο λεπτό και μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Μάιντς ο Ζάμπιτσερ εκμεταλλεύτηκε την τρικυμία στην οποία βρίσκονταν οι αντίπαλοί του και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. O 26χρονος Αυστριακός ήταν σε μεγάλα κέφια και μετά από τροφοδότης έγινε και σκόρερ αποδεικνύοντας ότι είναι σε εξαιρετική κατάσταση.

Τι κι αν η νίκη έμοιαζε σχεδόν εξασφαλισμένη από το πρώτο 45λεπτο; Στο δεύτερο μέρος, η Λειψία συνέχισε την επίδειξη δύναμης και αγωνιστικής κυριαρχίας στο χορτάρι. Στο 48΄, Καμπλ και Ενκουκνού έκρυψαν την μπάλα και ο Βέρνερ την εμφάνισε στα δίχτυα του Μίλερ.

Το σόου όμως δεν σταμάτησε για τον νεαρό άσο και τη Λειψία. Στο 75ο λεπτό, ο επιθετικός των «ταύρων» σημείωσε χατ-τρικ, φτάνοντας τα 24 γκολ και πλέον η κούρσα για τον κορυφαίο σκόρερ στην Bundesliga έχει πάρει… φωτιά.

Μάλιστα, ο 24χρονος φορ θα μπορούσε να πετύχει και περισσότερα τέρματα, αλλά σπατάλησε κάποιες πολύ καλές ευκαιρίες που του δόθηκαν.

Το τελικό 5-0 έφερε ξανά τους φιλοξενούμενους στην τρίτη θέση και πλέον περιμένουν το klassiker ανάμεσα σε Μπάγερν Μονάχου και Μπορούσια Ντόρτμουντ, ώστε να επωφεληθούν από τυχόν απώλειες των Βεστφαλών.

Μάιντς – Λειψία 0-5 (11’, 48′, 75′ Βέρνερ, 23’  Πόουλσεν, 37’ Ζάμπιτσερ)