Η ΑΕΚ έπαιζε με πλεονέκτημα από το 4′ και νίκησε εύκολα

Η ΑΕΚ έπαιζε με παίκτη παραπάνω από το 4ο λεπτό και νίκησε εύκολα την Κηφισιά με 3-0! Δυο γκολ ο Γκαρσία, ένα ο Λιούμπισιτς

Συντάκτης: Γιάννης Χωριανόπουλος Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Η ΑΕΚ και να ήθελε δεν μπορούσε να χάσει τον αγώνα με την Κηφισιά. Δεν ήταν μόνο πως ήταν το φαβορί, αν και είχε πολλές απουσίες. Έπαιζε από το 4ο λεπτό με παίκτη παραπάνω λόγω της αποβολής του Σπίνου για πέναλτι στον Λιβάι Γκαρσία. Το ματς από αυτό και μόνο δεν μπορούσε να είχε άλλη κατάληξη παρά μόνο ποιο θα ήταν το τελικό σκορ.

Η Ένωση τελικά σταμάτησε στα τρία γκολ, πιο δυναμική στο πρώτο ημίχρονο, έκοψε στροφές στο δεύτερο ενώ η Κηφισιά μετά το 2-0 και τις πολλές φάσεις που δεχόταν γύρισε το σύστημα με 5 στην άμυνα, πολλές φορές ήταν και 5-4-0. Δεν μπορούσε να κάνει και πολλά. Αν μάλιστα οι παίκτες του Αλμέιδα ήταν λίγο πιο προσεκτικοί στην τελική πάσα, το σκορ θα ήταν διπλάσιο. Σκόραρε και ο Λιούμπισιτς στο τέλος.

ΑΕΚ: Καθάρισε από νωρίς

Στο πρώτο ημίχρονο, ουσιαστικά, έγιναν όσα έκριναν το ματς. Στο 4′ ο Σπίνος για σπρώξιμο στον Λιβάι Γκαρσία αποβλήθηκε. Η Κηφισιά με 10 παίκτες σε όλο το παιχνίδι τι θα μπορούσε να κάνει. Στο 7′ εκτελέστηκε το πέναλτι, αλλά ο Αναγνωστόπουλος απόκρουσε στην αριστερή του γωνία. Βέβαια, από εκεί και πέρα το 45λεπτο ήταν μια μόνιμη ποδοσφαιρική πολιορκία. Στο 19′ η σέντρα του Ελίασον βρήκε το κεφάλι του Λιβάι Γκαρσία σε μορφή transition επίθεσης. Κι όμως έγινε τέτοια με τον αντίπαλο με 10. Ο Γκαρσία σκόραρε. Το ίδιο έκανε και 5 λεπτά αργότερα, σουτ του Γκατσίνοβιτς, απέκρουσε ο Αναγνωστόπουλος κι από κοντά ο φορ της ΑΕΚ με το κεφάλι και πάλι το 2-0.

Στο 29′ από γύρισμα του Γκατσίνοβιτς, ο Τσάπαν πέτυχε αυτογκόλ αλλά η φάση ακυρώθηκε για οφσάιντ του Πήλιου στην αρχή της. Όχι του Αναγνωστόπουλου σε Λιβάι Γκαρσία στο 31′ και Ελίασον στο 35′ ενώ στο 37′ ο Γκατσίνοβιτς θα μπορούσε να πλασάρει ή να δώσει έτοιμο γκολ στον Γκαρσία. Τα έχασε, έκανε κάτι ενδιάμεσο, πάει η φάση.

Η ΑΕΚ γενικά είχε κατασκηνώσει στην περιοχή της Κηφισιάς, λογικό και επόμενο.

Χαλαρά στο δεύτερο

Στο δεύτερο ημίχρονο έπεσαν οι στροφές και ήταν λογικό. Πάντως, κάθε κατεβασιά των γηπεδούχων μύριζε και φάση. Στο 57′ ο Γκατσίνοβιτς έκανε μια από τα ίδια, κάτι σάν σέντρα, κάτι σαν σουτ, η μπάλα λίγο άουτ. Κεφαλιά του Λιβάι Γκαρσία δεν μπήκε γκολ στο 69′. Στο 80′ ακυρώθηκε γκολ του Κάλενς, ήταν οφσάιντ ο Πινέδα στην πάσα, σωστά.

Το τελικό 3-0 έγινε στο 90′, ο Άμραμπατ με σέντρα βρήκε το κεφάλι του Λιούμπισιτς, πρώτο γκολ του Κροάτη που ήρθε από την Ντιναμό Ζάγκρεμπ. Γενικά ο Άμραμπατ, περνούσε πολλές σέντρες από την στιγμή, που μπήκε στο ματς και το έκανε πιο ενδιαφέρον.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα):  Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Πήλιος, Χατζισαφί, Κάλενς, Γιόνσον (70′ Λιούμπισιτς), Πινέδα, Γκατσίνοβιτς (70′ Πισάρο), Ελίασον (77′ Γαλανόπουλος), Τσούμπερ (70′ Αραούχο), Γκαρσία (70′ Άμραμπατ).

Κηφισιά (Κώστας Μπράτσος): Αναγνωστόπουλος, Γκόμπελιτς, Σπίνος, Μιλίσεβιτς, Τσάπαν (72′ Μποτία), Τσανάτζια, Οζέγκοβιτς (72′ Τεττέη), Σολόα (57′ Κλωναρίδης), Μενέντες (10′ Βαφέας), Μπιφουμά (57′ Πρίτσας), Μπαρμπόσα.

ΠΡΟΣΦΟΡΑ* ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ, ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ!