Η ΑΕΚ φύλαγε δυνάμεις για το τέλος! Πρόκριση με 4άρα και χατ τρικ Λιβάι Γκαρσία

Η ΑΕΚ φύλαγε τα γκολ για το τέλος και προκρίθηκε στον επόμενο γύρο με 4άρα κόντρα στην Ίντερ ντ' Εσκάλδες! Χατ τρικ ο Λιβάι Γκαρσία

Η ΑΕΚ φύλαγε δυνάμεις για το τέλος. Από το 75′ και μετά ξύπνησε για τα καλά και προκρίθηκε εμφατικά στην επόμενη φάση του Conference League. Η ΑΕΚ νίκησε 0-4 την Ίντερ ντ’ Εσκάλδες με χατ τρικ του Λιβάι Γκαρσία.

Στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα αποκταστάθηκε η τάξη. Με συνεχόμενα γκολ και την ομάδα του Αλμέιδα να παρουσιάζεται όπως πρέπει.  Αυτή μάλιστα ήταν η πιο μεγάλη εκτός έδρας ευρωπαϊκή νίκη στην ιστορία της ΑΕΚ. Ραντεβού στον επόμενο γύρο με τη Νόα από την Αρμενία. Πρωτο ματς την Τρίτη 6 Αυγούστου στο Γερεβάν.

Στα δυσάρεστα η αλλαγή του Γιόνσον. Ο δανός χαφ βγήκε στο 55′ και έδειξε να πονά πολύ στο αριστερό πόδι, κάτι που αγχώνει τους πάντες.

Η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο έκανε τα βασικά. Και πιο κάτω από αυτά. Είναι χαρακτηριστικό πως η Ίντερ ντ’ Εσκάλδες είχε τις δύο καλύτερες ευκαιρίες πλην του γκολ που μπήκε. Στο πρώτο τέταρτο μετά από κόντρα η μπάλα πήγε στο οριζόντιο δοκάρι του Στρακόσα. Στο 43′ ο Ντε Λα Τόρε σούταρε μέσα από την περιοχή. Έδιωξε εντυπωσιακά ο διεθνής Αλβανός κίπερ.

Η Ένωση είχε το γκολ στο 29′ με τον Λιβάι Γκαρσία. Πήρε την μπάλα και με σουτ διαγώνιο σκόραρε. Καλύτερη φάση για την ομάδα του Αλμέιδα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Η συνεργασία των Φερνάντες, Γκαρσία, βρήκε τον Γιόνσον, το πλασέ του οποίου έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ.

Η ΑΕΚ αποκατέστησε την τάξη

Στο δεύτερο ημίχρονο έως και το 74′ δεν ήταν και πολύ άνετη. Άφηνε σκέψεις στους αντιπάλους. Στο 59′ ο Ριαχί πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας αλλά έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.

Το 0-2 θα μπορούσε να γίνει στο 65′ αλλά ο Μάνταλος από το ύψος του πέναλτι πλάσαρε άουτ. Η ΑΕΚ άρχισε να σκοράρει στο τέλος. Στο 74′ ο Λιβάι Γκαρσία κοντρόλαρε άψογα μια μπαλιά ψηλά του Χατζισαφί. Από κοντά με σουτ το 0-2. Στο 82′ κάθετη του Μάνταλου, μπήκε ο Άμραμπατ, ωραίο μυτάκι στη δεξιά γωνία.

Και δύο λεπτά αργότερα πάλι ο Λιβάι Γκαρσία, μπήκε μέσα μόνος του και νίκησε τους πάντες με προβολή.

Τέλος καλό όλα καλά και εμφατικά.

ΓΚΟΛ: Γκαρσία 29′, 74′ 86′, Άμραμπατ 82′.

ΑΕΚ: Στρακόσα, Μουκουντί, Βίντα, Κάλενς, Χατζισαφί (81’ Ρότα), Σιμάνσκι, Γιόνσον (56’ λ.τρ. Μάνταλος), Φερνάντες (81’ Άμραμπατ), Γκατσίνοβιτς (72’ Κοιτά), Λιούμπισιτς, Λιβάι Γκαρσία.

ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ, ΔΙΠΛΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ*!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Η ΑΕΚ φύλαγε δυνάμεις για το τέλος! Πρόκριση με 4άρα και χατ τρικ Λιβάι Γκαρσία», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Γιάννης Χωριανόπουλος

Για χάρη της δημοσιογραφίας δεν τελείωσε ποτέ το Ιστορικό Τμήμα του Πανεπιστημίου της Κέρκυρας. Πρώτο δημοσιογραφικό «σπίτι» η εφημερίδα Derby από τον Ιούνιο του 2001 έως και το καλοκαίρι του 2009. Ασχολήθηκε (Ολυμπιακοί Αγώνες της Αθήνας γαρ) με τα λεγόμενα (αλλά ποτέ) μικρά σπορ και στη συνέχεια με το ρεπορτάζ του υγρού στίβου αλλά και του Παναθηναϊκού. Επόμενος σταθμός ο Sport FM και η SportDay το 2009, με υγρό στίβο και Πανιώνιο ενώ από τον Ιανουάριο του 2013 η είσοδος στο δύσκολο αλλά συνάμα συναρπαστικό ρεπορτάζ της ΑΕΚ. Από τον Οκτώβριο του 2015 Αρχισυντάκτης, έμεινε ως το 2017, χρονιά κατά την οποία κυκλοφόρησε το Sportime ξανά στα περίπτερα. Διευθυντής Σύνταξης πλέον στο sportime.gr και την e-Sportime, τον συναρπάζουν οι μεταγραφές. Έχει διατελέσει, μεταξύ άλλων και συνεργάτης σε αρκετά περιοδικά (Sportive, Περιοδικό της ΕΟΕ κ.ά).