Η ΑΕΚ φύλαγε δυνάμεις για το τέλος! Πρόκριση με 4άρα και χατ τρικ Λιβάι Γκαρσία

Η ΑΕΚ φύλαγε τα γκολ για το τέλος και προκρίθηκε στον επόμενο γύρο με 4άρα κόντρα στην Ίντερ ντ' Εσκάλδες! Χατ τρικ ο Λιβάι Γκαρσία

Συντάκτης: Γιάννης Χωριανόπουλος Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Η ΑΕΚ φύλαγε δυνάμεις για το τέλος. Από το 75′ και μετά ξύπνησε για τα καλά και προκρίθηκε εμφατικά στην επόμενη φάση του Conference League. Η ΑΕΚ νίκησε 0-4 την Ίντερ ντ’ Εσκάλδες με χατ τρικ του Λιβάι Γκαρσία.

Στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα αποκταστάθηκε η τάξη. Με συνεχόμενα γκολ και την ομάδα του Αλμέιδα να παρουσιάζεται όπως πρέπει.  Αυτή μάλιστα ήταν η πιο μεγάλη εκτός έδρας ευρωπαϊκή νίκη στην ιστορία της ΑΕΚ. Ραντεβού στον επόμενο γύρο με τη Νόα από την Αρμενία. Πρωτο ματς την Τρίτη 6 Αυγούστου στο Γερεβάν.

Στα δυσάρεστα η αλλαγή του Γιόνσον. Ο δανός χαφ βγήκε στο 55′ και έδειξε να πονά πολύ στο αριστερό πόδι, κάτι που αγχώνει τους πάντες.

Η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο έκανε τα βασικά. Και πιο κάτω από αυτά. Είναι χαρακτηριστικό πως η Ίντερ ντ’ Εσκάλδες είχε τις δύο καλύτερες ευκαιρίες πλην του γκολ που μπήκε. Στο πρώτο τέταρτο μετά από κόντρα η μπάλα πήγε στο οριζόντιο δοκάρι του Στρακόσα. Στο 43′ ο Ντε Λα Τόρε σούταρε μέσα από την περιοχή. Έδιωξε εντυπωσιακά ο διεθνής Αλβανός κίπερ.

Η Ένωση είχε το γκολ στο 29′ με τον Λιβάι Γκαρσία. Πήρε την μπάλα και με σουτ διαγώνιο σκόραρε. Καλύτερη φάση για την ομάδα του Αλμέιδα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Η συνεργασία των Φερνάντες, Γκαρσία, βρήκε τον Γιόνσον, το πλασέ του οποίου έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ.

Η ΑΕΚ αποκατέστησε την τάξη

Στο δεύτερο ημίχρονο έως και το 74′ δεν ήταν και πολύ άνετη. Άφηνε σκέψεις στους αντιπάλους. Στο 59′ ο Ριαχί πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας αλλά έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.

Το 0-2 θα μπορούσε να γίνει στο 65′ αλλά ο Μάνταλος από το ύψος του πέναλτι πλάσαρε άουτ. Η ΑΕΚ άρχισε να σκοράρει στο τέλος. Στο 74′ ο Λιβάι Γκαρσία κοντρόλαρε άψογα μια μπαλιά ψηλά του Χατζισαφί. Από κοντά με σουτ το 0-2. Στο 82′ κάθετη του Μάνταλου, μπήκε ο Άμραμπατ, ωραίο μυτάκι στη δεξιά γωνία.

Και δύο λεπτά αργότερα πάλι ο Λιβάι Γκαρσία, μπήκε μέσα μόνος του και νίκησε τους πάντες με προβολή.