Η Αγγλία προβλημάτισε και πήρε με το ζόρι το βαθμό από τη Δανία

Η Αγγλία θα πρέπει να αισθάνεται και τυχερή που δεν έχασε από τη Δανία, μακριά από τα στάνταρ της έμεινε στο 1-1

Συντάκτης: Γιάννης Χωριανόπουλος Χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό

Η Αγγλία έμεινε μακριά από την εικόνα που περίμεναν όλοι. Αν και προηγήθηκε, δεν κατάφερε σε καμία περίπτωση να δείξε υψηλά στάνταρ. Οι παίκτες του Σάουθγκειτ μάλλον θα πρέπει να αισθάνονται τυχεροί που έμειναν στο 1-1 με την εξαιρετική Δανία.

Η Αγγλία βρήκε πριν το 20λεπτο το γκολ. Με νίκη θα πήγαινε από τώρα στα νοκ άουτ του Euro 2024. Μετά και τη νίκη της επί της Σερβίας. Το λάθος και η αδράνεια στην άμυνα, έστειλε την μπάλα στον Κέιν. Άνοιξε λογαριασμό με πλασέ.

Στο 34′ όμως ο Χιούλμαντ με φοβερό σουτ, δοκάρι και γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Δανία άξιζε το 2-1. Ευκαιρίες με Έρικσεν, Χόιμπιεργκ και Κρίστιανσεν. Σε καλή θέση όλες. Η Αγγλία προβλημάτισε και κανείς στο Νησί δε θέλει  να σκέφτεται μην την πατήσει. Δύσκολο βέβαια.

ΓΚΟΛ: Χιούλμαντ 34′ / Κέιν 18′

Δανία: Σμάιχελ, Άντερσεν, Κρίστενσεν, Βέστεργκααρντ, Μέλε, Χιούλμαντ (82’ Νόργκααρντ), Χόιμπιεργκ, Κρίστιανσεν (57’ Μπα), Έρικσεν (82’ Σκοβ Όλσεν), Βιντ (57’ Ντάμσγκααρντ), Χόιλουντ (67’ Πόουλσεν).

Αγγλία (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Γκουέι, Τρίπιερ, Αλεξάντερ Άρνολντ (54’ Γκάλαχερ), Ράις, Σάκα (69’ Έζε), Μπέλινγκχαμ, Φόντεν (69’ Μπόουεν), Κέιν (69’ Ουότκινς).

ΒΟΜΒΑ! ΗΡΘΕ ΝΕΑ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΚΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΜΟΙΡΑΖΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΔΩΡΑ*!