Η Εθνική το πάλεψε πολύ, έχασε 2-1 από τη Γερμανία! Τραυματίστηκε ο Ιωαννίδης (vid)

Η Εθνική θα μπορούσε να φύγει με κάτι από τη Γερμανία, τελικά έμεινε η καλή εμφάνιση αλλά η ήττα με ανατροπή 2-1

Συντάκτης: Γιάννης Χωριανόπουλος Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Η Εθνική θα μπορούσε ακόμα και να κερδίσει στη Γερμανία. Τελικά ηττήθηκε 2-1 με τον Νίκο Παπαδόπουλο στον πάγκο. Προηγήθηκε, έχασε ευκαιρίες και τελικά το γύρισαν οι γηπεδούχοι. Αν έκανε τέτοιες εμφανίσεις η Ελλάδα σε κάποια ματς, θα προκρινόταν στο Euro 2024. Ειδικά με τη Γεωργία. Κρίμα.

Στο πρώτο ημίχρονο η Εθνική στάθηκε κάτι παραπάνω από καλά. Ο Τζόλης στην αρχή νικήθηκε από τον Νόιερ σε διπλό τετ α τετ, φοβερή ευκαιρία. Στο δεκάλεπτο αλλαγή ο Ιωαννίδης με τραυματισμό στον ώμο. Πλήγμα και άγχος στον Παναθηναϊκό. Αλλαγή και μέσα ο Παυλίδης.

Οι γερμανοί δεν απειλούσαν ιδιαίτερα. Οι παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου έκλειναν τους χώρους. Γκολ βρήκε η Εθνική με τον Μασούρα στο 33′. Σουτ του Τζόλη, έχασε την μπάλα ο Νόιερ, ο Μασούρας την έσπρωξε στα δίχτυα. Στο 40′ ένα φάουλ του Κρόος έφυγε λίγο άουτ ενώ πέντε λεπτά μετά ο Παυλίδης λίγο έλειψε να κάνει το 0-2. Σουτ, η μπάλα κόντραρε, λίγο μακριά από το αριστερό δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο λογικό και επόμενο οι γερμανοί να πιέσουν. Ισοφάρισαν και σχετικά γρήγορα όταν ο Σανέ γύρισε στον Χάβερτς και εκείνος πλάσαρε ωραία.

Στο 64′ ο Τζόλης πήγε να τρελάνει τους γερμανούς, πέρασε τρεις αλλά νικήθηκε και πάλι στο τετ α τετ με τον Νόιερ. Πολλές οι αλλαγές, δοκάρι ο Χένριχς στο 83′. Τελικά το 2-1 ο Γκρος στο 89′ με βολίδα από το ύψος της περιοχής.

ΓΚΟΛ: 56′ Χάβερτς, 89′ Γκρος/ 37′ Μασούρας

Γερμανία: Νόιερ, Κίμιχ (69′ Χένριχς), Ρίντιγκερ (69′ Σλότερμπεκ), Τα, Μίτελσταντ (46′ Ράουμ), Άντριχ (69′ Γκρος), Κρόος, Μουσιάλα, Γκιουντογκάν (69′ Φούλριχ), Βιρτς (46′ Σανέ), Χάβερτς.

Ελλάδα: Βλαχοδήμος (78′ Αθανασιάδης), Ρότα, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Γιαννούλης, Σιώπης, Μάνταλος (78′ Κουρμπέλης), Μασούρας (68′ Δουβίκας), Μπακασέτας (68′ Μπουχαλάκης), Τζόλης, Ιωαννίδης (10′ Παυλίδης).